پس از حدود یک دهه تلاش و همکاری کانون جهانگردی و اتومبیلرانی:

خودرو سالخورده سیتروئن به موزه خودروهای سلطنتی رسید

پس از پیگیری‌های 9 ساله کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و وزارت میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، خودرو تاریخی سیتروئنB11  مدل 1953 از سوی سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی به موزه خودروهای سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، تحویل داده شد.

به گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، این خودرو که دارای شناسنامه نیز هست، متعلق به یک زوج ایرانی ساکن کشور سوئیس بوده و سال 1390 در پی تصمیم آنان برای اقامت دائم در ایران، از طریق مرز بازرگان وارد خاک کشورمان شد. اما به دلیل بروز مشکلات ترخیص، در گمرک متوقف شد.

 

                                                            

پس از آن به خاطر وجود سوابق و اسناد خودرو مذکور در فدراسیون بین‌المللی خودروهای قدیمی  (FIVA)کانون جهانگردی و اتومبیلرانی که عضو رسمی کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله‌های نقله تاریخی است، وارد عمل شد و به‌منظور تسهیل در ترخیص، نامه‌هایی برای گمرک و پلیس راهور ناجا ارسال و تآیید بلامانع بودن ترخیص را دریافت کرد.

علیرغم تلاش و حمایت کارگروه، مالک موفق به ترخیص خودرو نمی‌شود و پس از سپری شدن زمان توقیف در گمرک، برابر ضوابط و مقررات، اتومبیل به سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی سپرده می‌شود.

در پی این انتقال و تقاضای سازمان مذکور برای صدور اسناد تاریخی و پلاک، خودرو سیتروئن 67 ساله، در زمره اموال منقول فرهنگی، تاریخی و موزه‌ای تشخیص داده شده و می‌بایست با استناد به ماده 1 تبصره 8 ذیل این ماده از قانون تأسیس سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منتقل می‌شد.

                                                     

نهایتا این سیتروئن سالخورده، پس از گذشت 9 سال و با پیگیری‌های مداوم کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و اداره کل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی، از املاک تملیکی استان تهران تحویل گرفته و با هدف حفظ و نگهداری این خودرو ارزشمند تاریخی به موزه اتومبیل‌های سلطنتی واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد انتقال داده شد. 

این خودرو تاریخی سابقه شرکت در مسابقات بین‌المللی رالی دور دنیا در 80 روز و رالی کشورهای آلمان - فرانسه و ... را درکارنامه خود به ثبت رسانده است.


1399/6/16