پس از رونمایی توسط وزیر گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی صورت گرفت:

بازدید اصحاب رسانه از هتل‌های کپسولی در وزارتخانه گردشگری

 مراسم رسانه‌ای بهره‌برداری و بازدید اصحاب رسانه‌ از نخستین هتل های کپسولی ایران، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، این مراسم روز یکشنبه 25 خرداد 99 در محل وزارتخانه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی برگزار و نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی در جریان جزئیات، اهداف، چشم‌اندازها و زمان احتمالی اجرای گسترده این طرح قرار گرفتند.

حسین اربابی مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در این مراسم در گفت و گو با خبرنگاران، گفت: فلسفه اجرای این طرح به پیاده‌سازی مدل‌های اقتصادی برای سفرهای ارزان، به‌صرفه سازی سفر و مدیریت آن بازمی‌گردد. از دیگر مسائلی که در این طرح اهمیت دارد و توسط دکتر مونسان نیز تأیید و تأکید شده است، می‌توان به تنوع بخشی و تجهیز مقاصد مختلف گردشگری به اماکن اقامتی موقت به‌ویژه در اکو کمپ‌ها، کمپ‌های کویری یا در فضاهایی که مردم در انتظار هستند از جمله فرودگاه‌ها، پایانه‌های مسافربری، بیمارستان‌ها و ...، با در نظر گرفتن صرفه اقتصادی و جنبه‌های زیست محیطی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه این طرح به سرمایه‌گذاری مالی اندکی نیاز دارد، خاطرنشان کرد: قیمت تمام شده این کپسول‌ها پایین بوده و برای اقامت موقت مسافران، گردشگران و مردم مناسب است. در نظر داریم با بومی‌سازی و مهندسی معکوس هتل‌های کپسولی را در داخل کشور عزیزمان تولید و در گستره جغرافیایی ایران نصب کنیم. می‌توان گفت این هتل‌های کوچک و کم جا، با وجود تمام محدودیت‌هایی که در فضا و برخی امکانات دارند، از لحاظ کیفیت فضا سازی و طراحی خاص، هم‌تراز هتل‌های چهار ستاره هستند.

در پاسخ به خبرنگاری که پرسید مزیت‌های استفاده از این هتل‌ها در شرایط کرونایی چیست؟ گفت: با توجه به اینکه هتل‌های کپسولی اندازه و ابعاد کوچکی دارند راحت‌تر می‌توان آنها را ضد عفونی کرد. علاوه بر این ظرفیت و گنجایش محدود آنها از تجمع افراد جلوگیری و به مهار ویروس کرونا کمک می‌کند.

درباره هزینه اقامت در هتل‌های کپسولی باید گفت: نرخ استفاده از این هتل‌ها که به صورت ساعتی محاسبه می‌شود، هنوز نهایی نشده است ولی در صورت تولید آنها در داخل کشور قطعا هزینه‌های استفاده از آن نیز کمتر خواهد شد.

در حال حاضر تجهیزات هتل کپسولی شامل اطفاء حریق، دستگاه تهویه هوای مطبوع، آینه، رادیو و ساعت، گاو صندوق، نورپردازی با امکان کنترل شدت نور، تلویزیون، رایانه و هدفون است.با اشاره به اینکه سرمایه‌گذار اصلی هتل‌های کپسولی در ایران، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی است، می‌توان گفت: قصد و هدف ما این است که به نوعی درحوزه اقامت تنوع ایجاد کرده و استفاده از این اقامتگاه‌ها را توسعه دهیم تا مردم بتوانند از گردشگری لذت ببرند.

هادی سجادی مدیر گردشگری و صنایع دستی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی گفت: در تلاش هستیم تا حتی‌المقدور از خروج ارز از کشور جلوگیری کنیم. از آنجایی که هتل‌های کپسولی سیستم پیچیده‌ای ندارند، می‌توانیم حتی پیشرفته‌تر از نمونه خارجی آن را در کشورمان تولید کنیم. مبنای محاسبه هزینه اقامت در هتل‌های کپسولی ساعت است و پس از یک ساعت به صورت پلکانی و نزولی محاسبه خواهد شد.

ولی تیموری معاون گردشگری کشور نیز با حضور در این جمع با اشاره به کم هزینه بودن و نصب سریع هتل های کپسولی، آنها را جایگزین مناسبی برای سازه‌های دائمی در برخی مناطق گردشگری از جمله طبیعت گردی، بومگردی و گردشگری دریایی دانست.


1399/3/25