انعکاس وسیع ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در رسانه‌های خارجیثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو بازتاب گسترده‌ای رسانه‌های بین‌المللی داشت.

به‌گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به نقل از میراث‌آریا، خبرگزاری فرانسه از تهران گزارش داد که یونسکو جنگل‌های ایرانی را به فهرست میراث جهانی افزود. خبری که در بسیاری از وب‌سایت‌ها و روزنامه‌های جهان منعکس شد.

در گزارش خبرگزاری فرانسه، جنگل‌های هیرکانی زادگاه یوز ایرانی و نزدیک به 60 پستاندار دیگر و نیز 160 پرنده عنوان شده است.

AFP در این گزارش توضیح داده که جنگل‌های هیرکانی پس از کویر لوت دومین میراث طبیعی ایران است که ثبت جهانی می‌شود، ضمن این‌که پیش از این 22 اثر تاریخی‌فرهنگی ایران نیز در این فهرست ثبت شده‌اند.

سایت خبری «البوابة» در خبری ویژه به انعکاس ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی پرداخت و نوشت: «این جنگل‌های کهن 25 تا 50میلیون سال قدمت دارند و در طول 850 کیلومتر گسترده‌اند.»

وب‌سایت Vestnik Kavkaza که در منطقه قفقاز فعال است هم در خصوص این خبر به‌نقل از خبرنگارش نوشت: «جنگل‌های هیرکانی بافت بی‌همتایی را در سواحل جنوبی دریای خزر شکل داده‌اند. تنوع گیاهی این منطقه قابل توجه است، چراکه 44درصد گیاهان شناخته‌شده در ایران در این منطقه یافت می‌شوند.»

سایت ایتالیایی La Stampa هم با انعماس این رویداد، جنگل‌های هیرکانی را این‌گونه توصیف کرده است: «در تصاویر ماهواره‌ای این جنگل‌ها چون لبخندی سبزرنگ به‌نظر می‌رسد و امید است ثبت جهانی این لبخند را حفظ کند.»

سایت ایتالیایی متئووب که به‌صورت تخصصی در زمینه آب‌وهوا فعالیت می‌کند همراه با انتشار این خبر هفت عکس از جنگل‌های هیرکانی را به‌نمایش گذاشت.

خبرگزاری دولتی ویتنام (وی‌نیوز) هم با انتشار این خبر ویدئویی از جنگل‌های هیرکانی ایران را بارگذاری کرد. سایت وان‌هوا دیگر رسانه ویتنامی بود که به انعکاس این خبر پرداخت.

سایت پاکستان دیفنس هم خبر روزنامه تهران تایمز را در این خصوص بازتاب داده است.

سایت‌هایی از کشورهای ایسلند، قطر، یونان، آذربایجان، ترکیه، هند، اسپانیا، چین، انگلستان، امریکا، روسیه و... هم به انتشار این خبر مبادرت ورزیدند.


1398/4/18