دکتر مونسان در گفت‌وگو با خبر 20 شبکه 4 سیما:

طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی و فرهنگی یک بسته حمایتی از حوزه میراث‌فرهنگی استرئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به تصویب طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی و تاریخی در جلسه علنی روز گذشته مجلس با ابراز خرسندی از تصویب این طرح گفت: به مردم و دوستداران میراث گران‌بهای کشور تصویب این طرح را تبریک میگویم.

به‌گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به نقل از میراث‌آریا، دکتر علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، شامگاه سه‌شنبه 17 اردیبهشت 98، در گفت‌وگو با خبر 20 شبکه 4 سیما درباره این طرح گفت: خوشبختانه نمایندگان محترم مجلس قانونی را مصوب کردند که یک بسته حمایتی بسیار خوب از حوزه میراث‌فرهنگی است و از نمایندگان محترم خصوصاً کمیسیون فرهنگی مجلس تقدیر و تشکر می‌کنم.

او افزود: در حقیقت ما در این قانون شاهد هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف برای حمایت از مرمت و احیای بناها و بافت‌های فرهنگی تاریخی کشور خواهیم، همچنین این قانون به توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران از این بناهای تاریخی نیز کمک شایانی می‌کند و تحولی به نوع نگاه کشور به بافت‌های تاریخی و فرهنگی خواهد بود که موجب شکوفایی، حفاظت و صیانت از این آثار گران‌بهای میراث‌فرهنگی کشور خواهد شد و کمک شایانی به مدیریت یکپارچه در این بافت‌های تاریخی خواهد داشت.

مونسان اضافه کرد: یکی از موارد بسیار خوب در این طرح این است که ظرف دو سال آینده محدوده‌های بافت‌های تاریخی باید توسط سازمان میراث‌فرهنگی و همکاری وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن، مشخص شود. ضمن این‌که بر اساس این مصوبه، دولت موظف شده است تدابیر لازم را برای جبران محدودیت‌های اعلام‌شده از قبیل تراکم و زمین معوض بیندیشد.

مونسان در ادامه گفت: یکی از موضوعات بسیار خوب دیگر که در این طرح به‌صورت قانون از سوی نمایندگان تصویب شد این است که اگر در بافت‌های فرهنگی تاریخی تخلفی صورت گیرد، به کمیسیون ماده 110 ارسال نمی‌شود تا برای آن جریمه تعیین شود بلکه حتماً قلع‌وقمع می‌شود و با پرداخت جریمه مشکل حل نخواهد شد، این موضوع خیلی به صیانت از بافت‌ها و بناهای تاریخی کمک خواهد کرد.

معاون رئیس‌جمهوری به یکی دیگر از ماده‌های موجود در این طرح اشاره کرد و افزود: در این طرح، همه دستگاه‌های اجرایی موظف شده‌اند هزینه‌های مربوط به پژوهش و حفاظت از آثار منقول و غیرمنقول ثبت‌شده ملی را که در اختیار آن‌هاست از محل اعتبارات داخلی خود انجام دهند.

او ادامه داد: نکته مهمی که در این طرح به توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران از بافت‌های تاریخی کمک می‌کند این است که بانک‌ها موظف شدند که اسناد مالکیت بناهای تاریخی ثبت‌شده را که قابل انتقال است به‌عنوان وثیقه بپذیرند که این موضوع خیلی کمک می‌کند که مالکان و بهره‌برداران از طریق اسناد بناهای تاریخی بتوانند تسهیلات دریافت کنند. ضمن این‌که بانک مرکزی نیز موظف شده است از طریق بانک‌های عامل همه تسهیلاتی که در قانون احیای بافت‌های فرسوده وجود دارد برای بناهای تاریخی نیز اختصاص دهد.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: موضوع دیگری که در این طرح به آن اشاره شده است، موضوع مهارت‌آموزی است که بر اساس این مصوبه وزارت کار موظف شد از طریق سازمان فنی و حرفه‌ای برای تربیت استادکاران و کاردان‌های تجربی در حوزه مرمت آثار تاریخی اقدام کند، همچنین وزارت علوم و وزارت آموزش‌وپرورش موظف شده‌اند که سرفصل‌ها و محتوای دروس و شیوه آموزش را به‌گونه‌ای تدوین کنند که قابل این باشد که این دانش‌آموختگان تبدیل به مهارت آموزان در حوزه مرمت شوند.


1398/2/18