تجلیل از اعضای ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر نوروزسی‌و‌نهمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر امروز چهارشنبه 11 اردیبهشت 98 با حضور ولی تیموری معاون گردشگری، نمایندگان دستگاه‌های عضو ستاد با محوریت تقدیر از اعضای این ستاد و برنامه‌ریزی برای تعطیلات تابستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به نقل از میراث آریا، ولی تیموری معاون گردشگری در این نشست گفت: موضوع سفر و گردشگری یک موضوع فرابخشی است و برای اینکه کار فرابخشی انجام شود این ستاد به عنوان یک الگوی عملی شکل گرفته تا شاهد اقدامات هماهنگ و همکاری دستگاه ها در این حوزه باشیم.

اوبا اشاره به گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بخشی از دغدغه های سازمان در گزارش کمیسیون اصل 90 مطرح شده بود، اینکه سازمان ابزار و اختیارات لازم را برای انجام وظایف خود ندارد، یکی از این موارد است، از 10 حلقه موضوع سفر، یک حلقه دست سازمان است و سایر بخش ها در اختیار سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر است.

تیموری اضافه کرد: امروز کشور در شرایط سختی است و گردشگری در بعد اقتصادی و اجتماعی می تواند تاثیر مثبتی در جامعه داشته باشد، صنعت گردشگری یک زنجیره است که می تواند محرک اقتصادی باشد، همچنین این صنعت با اشتغالزایی و درآمدزایی در بعد اجتماعی نیز نقش مهم وتاثیرگذاری دارد.

معاون گردشگری اظهار کرد: گردشگری قدرت ایجاد اشتغال بسیار زیاد با هزینه کم را دارد، در شرایط فعلی  که جامعه در فضای فشار و سختی است و مردم مسائل تلخی را تجربه می کنند به دنبال یک روزنه هستند که نشاطی داشته باشند و به مشکلات فکر نکنند، گردشگری همین حال خوبی است که می تواند نشاط را به جامعه تزریق کند.

او اضافه کرد: گردشگری تدبیر برای پرکردن اوقات فراغت مردم و ایجاد نشاط است و این وظیفه بر عهده تمام دستگاه ها است، گردشگری می تواند به ویژه در این ایام کمک حال کشور باشد، رونقی که به واسطه گردشگری ایجاد می شود یک چرخه است که توسعه مجموعه ای از صنایع را به دنبال دارد.

تیموری یادآور شد: در کنار مدیریت سفر امسال مدیریت بحران را هم در ایام نوروز داشتیم و با همکاری همه دستگاه ها این فضا فراهم شد تا مجموعه ستاد نمره قابل قبولی بگیرد، این مهم بدون همکاری و هماهنگی اعضای ستاد میسر نمی شد.

معاون گردشگری افزود: تلاش همه دستگاه ها در ستاد قابل تقدیر است، بدون همکاری اعضای ستاد و بخش خصوصی ساماندهی سفرها در ایام نوروز ممکن نبود، امیدواریم این روند همکاری ادامه داشته باشد.

تیموری اضافه کرد: موضوع سفر و ستاد مختص به ایام نوروز نیست و در تمام طول سال این ستاد فعالیت جدی و مستمر خواهد داشت، اعضای ستاد آماده هستند در ایام مورد نیاز خدمات خود را ارائه دهند.

او یادآور شد: در ارائه گزارش ها و اخبار به مسافران و گردشگران باید دقت نظر بیشتری صورت گیرد تا بیش از اینکه موجب هشدار شود، ناامنی و فشار روانی برای گردشگران ایجاد نکند.

محمدابراهیم لاریجانی مدیرکل تبلیغات و بازاریابی گردشگری در این نشست گفت: اینکه دستگاه های مختلف در کنار هم در قالب یک ستاد نشسته اند یک اتفاق خوب است، اینگونه اتفاقات در کشور ما نشان دهنده این است که صنعت گردشگری روبه رشد است.

او تصریح کرد: رشد صنعت گردشگری در کشور ما آغاز شده است، شاید مشکلات و مسائلی وجود داشته باشد اما این صنعت خوشبختانه جایگاه خود را در کشورمان میان مردم و مسئولان باز کرده و پیش می رود.

لاریجانی گفت: صنعت گردشگری اثرات اقتصادی بسیار زیادی دارد، هر جا پای یک گردشگر به یک منطقه ای باز شده رشد را به دنبال داشته است، گردشگری اثرات فزاینده ای دارد.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری تصریح کرد: کشور ما محور فلسفه و معارف است و مردم دنیا در آینده نزدیک بیش از پیش ایران را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند، گردشگری برخلاف سایر صنایع، در تمام استانها و نقاط دورافتاده و کمتر شناخته شده جای رشد و توسعه دارد و این یکی از مزیت های مهم این صنعت است.

در این جلسه مقرر شد پیش نویس دستورالعمل اجرایی ساماندهی و ارتقای خدمات سفر ویژه تابستان 98 در دستگاه های عضو ستاد مورد بررسی قرار گرفته و در جلسه بعدی ستاد مورد تصویب قرار گیرد.

همچنین در این نشست برخی اعضای ستاد گزارشی از آمار اقدامات و برنامه های نوروز 98 را ارائه کردند.


1398/2/12