دکتر مونسان در نوروزگاه مشترک ایران و ترکمنستان:

نوروز میراث هزاران ساله‌ مردمانی‌ است که ستایشگر نور و راستی و پایبند به صلح بودندمعاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: نوروز آئینی فرامرزی و میراث هزاران ساله‌ مردمانی‌ است که به رستاخیز انسان و طبیعت ایمان داشته اند و ستایشگر نور و راستی و پایبند صلح بوده اند.

به گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به نقل از میراث آریا، علی اصغر مونسان امروز پنجشنبه 15 فروردین 98 در آیین گشایش نوروزگاه مشترک ایران و ترکمنستان در منطقه مرزی گودان ابتدای سخنانش ضمن ابراز همدردی با آسیب دیدگان حوادث طبیعی اخیر کشورمان و نیز سیلزدگان کشورهای همسایه، هم آوایی دستگاه ها مختلف، تلاش نیروهای مسلح و بسیج نیروهای مردمی را بی نظیر توصیف کرد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، که به نمایندگی از کشورمان در این مراسم شرکت کرد افزود: لازم می‌دانم مراتب تقدیر و تشکر دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران را از قربان‌قلی بردی محمدوف رئیس جمهور و دولت و ملت کشور دوست و همسایه، جمهوری ترکمنستان، برای برگزاری این مراسم ابراز کنم .

مونسان ادامه داد: در طول تاریخ رخدادهای فراوانی روی داده است. اما فرهنگ ملت ها فراتر از مرزها بشارت دهنده صلح و دوستی بوده است. نوروز پیام آور مودت و نوع‌دوستی، امید به آینده بهتر و تلاش برای شکوفایی است.

معاون رییس جمهوری یاد آور شد: سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) نوروز را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد و ۲۱ مارس نیز در تقویم سازمان ملل متحد با عنوان روز جهانی نوروز نامگذاری شد تا که امروز بیش از ۳۰۰ میلیون نفر با ملیت‌های گوناگون و در قالب حدود ۳۰ کشور، نوروز، این جشن نوزایی طبیعت را جشن بگیرند.

او خاطر نشان کرد: برگزیدن نخستین روز از اعتدال بهاری به عنوان آغاز سال نو و بر پایه‌ای از سنت‌های دیرینه، برکت زمین را یادآوری می‌کند و آن را که نشانه‌ای بارز از قدرت پروردگار است، می‌ستاید.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در خصوص جشن مشترک ایران و ترکمنستان گفت: ما امروز در مرز مشترکمان گرد هم آمده‌ایم تا بگوییم مرز مشترک ما فرهنگ ماست. این مرز مشترک چیزی بر روی خاک نیست. این مرز مشترک، فرهنگ، تمدن و میراثی هزاران ساله است که قلب‌های ما را به هم و جان‌های ما را در هر جای این جغرافیای فرهنگی، از ایران تا هند و از ترکمنستان تا آلبانی، به هم پیوند می‌زند.

مونسان در پایان ضمن تقدیر و سپاس مجدد از دولت جمهوری ترکمنستان و ابراز خشنودی از اهتمام ویژه دولت‌های ایران و ترکمنستان در بسط و توسعه روابط دوجانبه و تبادل هیئت‌های فرهنگی دو کشور، از میهمانان که با حضورشان در این نوروزگاه مشترک، پیام آور صلح و دوستی و نوزایی نوروز در حافظه‌ تاریخی و فرهنگی مردمان این دو کشور و سرزمین‌های حوزه نوروز خواهند شد، تقدیر و تشکر و ابراز امیدواری کرد تمهیداتی اتخاذ شود تا با گسترش فرهنگ همجواری و توسعه گردشگری میان کشورهای برخوردار از فرهنگ و آئین نوروز، هرچه بیشتر به شناخت و معرفتی دست یابیم که نیاکان ما پایه‌گذار آن بودند.


1398/1/15