در دیدار آیت‌الله مکارم با مونسان تاکید شد:

معرفی چهره واقعی ایران اسلامی و مقابله با پروژه ایران هراسی از طریق گردشگری


رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفر به شهر قم با حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید شیعه دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در سفر به قم با آیت الله مکارم شیرازی دیدار کرد و در این دیدار صمیمانه درباره مأموریت های سه گانه این سازمان گزارش هایی را ارائه کرد.

در این دیدار که بهرام سرمست استاندار قم نیز حضور داشت، علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سلام دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران را به آیت الله مکارم شیرازی ابلاغ کرد و به ارائه گزارش در هر سه بخش سازمان متبوع خود پرداخت.

مونسان در این نشست صمیمی با اشاره به حوزه صنایع دستی گفت: 75درصد فعالان حوزه صنایع دستی را بانوان تشکیل می دهند، 295 رشته صنایع دستی داریم و پیش بینی می کنیم دو میلیون نفر در این حوزه مشغول به فعالیت هستند.

او افزود: صادرات صنایع دستی در 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد رشد داشته است و طرح تجاری سازی صنایع دستی را با جدت پیگیری می کنیم.

 او گفت: در حال حاضر 520 میلیون دلار صادرات صنایع دستی در سال داریم که قصد داریم به 2 میلیارد دلار برسانیم.

معاون رئیس جمهوری تصریح کرد: در حوزه میراث فرهنگی نیز 23 اثر ثبت شده جهانی داریم و 34 هزار اثر ثبت ملی داریم. در حوزه میراث ناملموس نیز آثار خوبی را در حوزه ملی و جهانی ثبت کردیم که پرونده مراسم راهپیمایی اربعین را نیز با همکاری دولت عراق در دست تهیه داریم و برای ثبت جهانی ارسال خواهد شد.

او گفت: در حوزه مرمت آثار تاریخی نیز اقدامات بسیار خوبی را دنبال می کنیم که یکی از این اقدامات احیای کاروانسراهای تاریخی و تبدیل آن ها  به هتل ها و واحدهای اقامتی است.

او در ادامه به حوزه گردشگری نیز اشاره کرد و گفت: در حوزه گردشگری نیز شاهد رشد جذب گردشگران خارجی به کشور هستیم و در 9 ماهه امسال بیش از 6 میلیون گردشگر خارجی وارد شدند و این در حالی است که پروژه ایران هراسی از سوی آمریکایی ها دنبال می شود.

مونسان گفت: در این خصوص اقداماتی نیز انجام داده ایم که برگزاری اجلاس های مختلف بین المللی در تبریز و همدان و سفر دبیر کل سازمان جهانی گردشگری به ایران و تعریف او از امنیت موجود در ایران باعث شده است تا ایران بیش از پیش مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

مونسان گفت: با سرمایه ای اندک می توان در صنعت گردشگری شغل ایجاد کرد و به ازای هر 50 میلیون تومان یک شغل ایجاد می شود در حالی که در صنعت به ازای هر 500 میلیون تا یک میلیارد تومان یک شغل ایجاد می شود، ضمن این که سرعت ایجاد شغل در این صنعت نیز افزایش یافته است. در این میان رونق بومگردی ها که باعث ایجاد اشتغال و نیز باعث مهاجرت معکوس شده است یکی از اقدامات مهم در حوزه گردشگری است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه با اشاره به انواع گردشگری در ایران گفت: گردشگران زیارتی که به ایران سفر می کنند صرفا دیگر گردشگر زیارتی نیستند بلکه این تورها ترکیب شده و تبدیل به گردشگری زیارتی – سیاحتی و گردشگری زیارتی – سلامت شده است و باعث شده تا درآمد زایی از این نوع گردشگری افزایش یابد.

مونسان در ادامه با اشاره به تاثیر پذیری گردشگران خارجی از فرهنگ ایرانی اسلامی در سفر به ایران گفت: بررسی های نشان می دهد هر گردشگری خارجی که به ایران سفر کرده است، تبدیل به سفیر و مبلغ جمهوری اسلامی شده است و با دیدن فرهنگ زیبای ایرانی متوجه تبلیغات منفی آمریکایی علیه ایران شده است.

معاون رئیس جمهوری گفت: در واقع از طریق گردشگری چهره واقعی ایران اسلامی به دنیا معرفی و با پروژه ایران هراسی مقابله می شود.

او در پایان صحبت های خود خاطر نشان کرد: در حوزه صنایع دستی نیز طرح هایی که در این هنر صنعت به کار می رود تمام آن ها طرح های ایران و اسلامی است که معرفی کننده فرهنگ ناب ایرانی – اسلامی است.


1397/11/19