رژه وسیله‌های نقلیه تاریخی به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگیرژه وسیله های نقلیه تاریخی 26 اردیبهشت ماه در آستانه روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی از سوی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی كانون جهانگردي و اتومبيلراني: در این ویژه برنامه که با حضور رامین افشاری مدیرعامل و حسین جلالی قائم مقام مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و از مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد آغاز شد، حدود 50 خودرو و موتورسیکلت تاریخی با قدمت بیش از 40 سال، ساخت کشورهای آمریکایی، اروپایی و ... شرکت داشتند.

به گفته سلمان یارمحمدی مدیر اتومبیلرانی كانون جهانگردی و اتومبیلرانی، کانون به عنوان عضو نهادهای بین المللی مختلف از جمله «فدراسيون بين‌المللي اتومبيلراني (FIA)» و «اتحاديه جهاني جهانگردي (AIT)» و یکی از دست اندرکاران و حامیان وسیله های نقلیه تاریخی، این رژه را برگزار کرد.

وی افزود: رژه خودروهای تاریخی از محل مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد آغاز شد و پس از توقفی کوتاه در سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگری به سمت موزه ملي ایران حرکت کرد.

یار محمدی به استقبال گسترده مردم و شور و اشتیاق آنان برای تماشای خودروهای شرکت کننده در رژه اشاره کرد و گفت: مردم در همه گروه های سنی، با علاقه خاصی از رژه استقبال کردند و با دیدن خودروها به ثبت تصاویر آنها پرداختند.

قدیمی ترین خودروی شرکت کننده در رژه وسیله های نقلیه تاریخی که برخی از آنها بی نظیر بوده و تنها یک دستگاه از آن در کل کشور وجود دارد، بنز 220 کروکی مدل 1954 بود.

خودروها پس از موزه ملی به سوی مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران حرکت کردند و با گردهمایی در این موزه به رژه خود پایان دادند.

مدیر اتومبیلرانی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی هدف از برگزاری این رژه را بزرگداشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی و جلب توجه هرچه بیشتر عموم جامعه به اهمیت صیانت و حفاظت از وسیله‌های نقلیه تاریخی به عنوان بخشی از میراث صنعتی- فرهنگی تاریخ معاصر کشورمان، عنوان کرد.

مدیر اتومبیلرانی كانون جهانگردي و اتومبيلراني با بیان اینکه رژه مذکور، همزمان با آخرین روز برپایی نمایشگاه وسیله‌های نقلیه تاریخی در سعدآباد برگزار شد، اظهار داشت: این نمایشگاه که از دوم فروردین ماه در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد گشایش یافته بود، 26 اردیبهشت همزمان با اجرای رژه، به کار خود پایان داد.


1397/2/26