معاون رییس جمهور خبر داد:

صدور پلاک ویژه برای خودروهای تاریخی
عضویت نمایندگان کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در کمیسیون‌های FIA

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور از آغاز ارائه پلاک تاریخی به وسیله‌های نقلیه تاریخی و عضویت نمایندگان کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در کمیسیون‌های FIA خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، به گفته دکتر علی‌اصغر مونسان، صدور پلاک تاریخی برای وسیله‌های نقلیه تاریخی از سوی «دبیرخانه کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله‌های نقلیه تاریخی» آغاز شده و هم اکنون 700 دستگاه خودرو در انتظار کارشناسی پلیس راهور ناجا هستند.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: با معرفی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به عنوان دبیرخانه کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله‌های نقلیه تاریخی، طی یک ماه گذشته برای 41 دستگاه وسیله نقلیه که دارای ارزش تاریخی هستند، پلاک صادر و به مالکان آنها تحویل داده شده است. همچنین 47 خودرو برای دریافت پلاک به پلیس راهور معرفی شده‌‌اند.

دکتر مونسان افزود: از میان حدود 2 هزار خودرویی که تاکنون درسایت دبیرخانه به آدرس www.icvc.taci.ir ثبت‌نام کرده‌اند، بیش از 300 دستگاه خودرو، مورد کارشناسی اولیه قرار گرفته‌اند.

رییس مجمع کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در خصوص فرآیند تصویب و پلاک گذاری خوردوهای تاریخی تصریح کرد: در این زمینه چند گروه کارشناس با دبیرخانه همکاری می‌کنند، یک گروه کارشناسانی که خودروهای تاریخی را بررسی می‌کنند، کارشناسانی از ناجا و گروه دیگر کارشناسانی که در کارگروه وسیله‌های نقلیه تاریخی، اسناد را مورد بررسی قرار می‌دهند. بعد از اتمام کار، این اسناد در قالب صورتجلسه و تأییدیه همراه با شناسه میراث فرهنگی، از طریق سازمان متبوع، به پلیس راهور ارائه می‌شود. در پایان فرآیند، پلیس راهنمایی و رانندگی نسبت به صدور پلاک برای خودروهای مذکور اقدام می‌کند.

وی با اشاره به تسریع روند واگذاری پلاک‌های تاریخی، اظهار داشت: روند صدور پلاک تاریخی با کمیت و کیفیت در حال انجام بوده و از نظر سخت افزاری و نرم افزاری مشکلی وجود ندارد.

دکتر مونسان، درباره مزایای اجرای طرح صدور پلاک تاریخی برای خودروهای بالای 25 سال گفت: قرار بر این است که با صدور این پلاک‌ها، از خودروهای تاریخی به عنوان اشیایی ارزشمند صیانت و حفاظت شود و افزون بر حفاظت اصولی، از طریق برگزاری نمایشگاه‌ها و رالی‌های گردشگری، این خودروها به یکی از جاذبه‌های بصری و میراثی تبدیل شوند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله‌های نقلیه تاریخی بر اساس مصوبه هیأت وزیران در سال 1389، تشکیل شد تا خودروهای ارزشمند و تاریخی پس از بررسی از سوی کارشناسان دبیرخانه متشکل از اعضای سازمان میراث فرهنگی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان محیط زیست، وزارت ورزش و جوانان، نیروی انتظامی و کانون جهانگردی و اتومبیلرانی حفظ شوند. هم چنین با توجه به اینکه مسوولیت دبیرخانه این کارگروه بر عهده کانون جهانگردی و اتومبیلرانی واگذار است، مرجع رسمی انتشار اخبار این حوزه بر عهده سایت دبیرخانه، مستقر در کانون خواهد بود.

رییس مجمع کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، در ادامه از عضویت نمایندگان کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در کمیسیون‌های بین‌المللی تاریخی FIA ، معلولیت و قابلیت دسترسی FIA و شورای گمرکی اتحادیه بین‌المللی جهانگردی و فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی (FIA) خبر داد.

دکتر مونسان گفت: در کمیسیون بین‌المللی تاریخی (CHI) ، نمایندگان کلوپ‌های اتومبیلرانی و جهانگردی از 24 کشور عضو FIA به همراه نماینده فدراسیون بین‌المللی خودروهای تاریخی (FIVA) حضور دارند. این کمیسیون مسئولیت بررسی وضعیت خودروهای تاریخی در کشورها و ارائه پیشنهاد به منظور شناسایی، نگهداری و استفاده از این خودروها را برعهده دارد و نتایج کار آن مستقیماً به سنای FIA گزارش می‌شود.

معاون رییس جمهور، در خصوص عضویت نماینده کانون در کمیسیون معلولیت و قابلیت دسترسی گفت: هدف این کمیسیون ارایه رهنمودها به رییس و شوراهای جهانی FIA درباره استراتژی‌هایی برای ترغیب و تسهیل مشارکت در ورزش‌های خودرویی برای معلولان و همچنین نظارت بر پیشرفت و اجرای استراتژی برای حرکت قابل دسترس از جمله تأثیر افزایش سن بر جامعه است.

مونسان ادامه داد: رویکرد شورای گمرکی اتحادیه بین‌المللی جهانگردی و فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی (FIA) نیز شامل هدایت شبکه گمرکی FIA-AIT برای دستیابی به اهداف مورد نظر، ارایه پیشنهادات به کمیته برنامه‌ها (Programmes Committee) یا شورای جهانی اتومبیلرانی و جهانگردی (WCAMT) در خصوص کلیه مسایل گمرکی مرتبط؛ حمایت از مدیریت FIA در موارد حضور آنها در نهادهای بین‌المللی مربوطه از جمله سازمان ملل متحد، معرفی هر کانون صادر کننده یا ضمانت کننده جدید کارنه دوپاساژ که تمایل به پیوستن به شبکه گمرکی دارند و برای تصویب توسط شورای جهانی اتومبیلرانی و جهانگردی و کمیته اتحادیه بین‌المللی جهانگردی و ... است.


1396/10/2