صدور 24 ساعته گواهینامه بین‌المللی رانندگی در فرودگاه امام خمینی (ره)

کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، با ارائه مجوز به شرکت توسعه اندیش سپند (یوروپکار ایران)، امکان دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) را برای هموطنان فراهم کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، از این پس آن دسته از هموطنانی که قصد سفر به خارج از ایران را دارند می‌توانند با مراجعه به نماینده کانون در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) درخواست و مدارک خود شامل گواهینامه رانندگی ملی، اصل یا تصویر گذرنامه و یک قطعه عکس سه در چهار را ارائه کرده و ظرف مدت 15 دقیقه گواهینامه بین‌المللی رانندگی دریافت کنند.

این نمایندگی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، در تمام ساعت شبانه روز و به صورت 24 ساعته، پذیرای متقاضیان دریافت گواهینامه‌های بین‌المللی رانندگی که به 7 زبان زنده دنیا ترجمه شده و قابل ارائه در بیش از 160 کشور جهان هستند، خواهد بود.

لازم به ذکر است که مطابق اصلاح ماده 22 قانون حمل و نقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران، مصوب 17/6/1388 مجلس شورای اسلامی و همچنین بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی 1968 وین و 1949 ژنو، وظیفه ارائه گواهینامه‌های بین‌المللی رانندگی و سایر اسناد و مدارک بین‌المللی خودرو صرفاً بر عهده کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران است.

بنابراین، صدور هرگونه گواهینامه بین‌المللی رانندگی از سوی سایر اشخاص حقیقی و حقوقی با اعتبار 5 ساله، 10 ساله، 20 ساله و غیره فاقد وجاهت قانونی خواهد بود، لذا از کلیه متقاضیان دعوت می‌شود، به منظور پیشگیری از مخاطرات تردد در کشورهای مقصد، صرفاً از طریق کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و یا نمایندگی‌های مجاز این کانون نسبت به اخذ گواهینامه بین‌المللی رانندگی با شرایط استاندارد جهانی اقدام کنند.

بدیهی است با صادرکنندگان غیر مجاز گواهینامه بین‌المللی رانندگی از طریق مراجع قضایی برخورد خواهد شد.

فهرست دفاتر و نمایندگی‌های مجاز صدور گواهینامه بین‌المللی رانندگی در وب سایت رسمی کانون به نشانی www.taci.ir برای متقاضیان محترم قابل دسترسی است.


1394/10/27