مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران:

قدمت دو خمره کشف شده در شهرری به دوره سلجوقیان می‌رسد


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت: براساس بررسی‌های اولیه به احتمال زیاد، قدمت دو خمره کشف شده در شهرری به دوران اسلامی (سلجوقیان) باز می‌گردد.

به گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران به نقل از خبرگزاری میراث آریا، دلاور بزرگ نیا مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران، امروز دوشنبه 17 دی 97 با اعلام این خبر با اشاره به کشف دو خمره تاریخی در شهرری گفت: این دو خمره تاریخی روز گذشته در حین انجام عملیات ساختمانی در خیابان بابک شهرری کشف شده است.

او افزود: روز گذشته هنگام عملیات ساختمانی در این خیابان، دو خمره و بقایایی از یک اثر تاریخی (که به احتمال خیلی زیاد آب انبار است) مشاهده و کشف شد که عوامل نیروی انتظامی در محل حضور یافته و گزارش این کشف به اداره کل میراث فرهنگی استان تهران ارائه شد.

بزرگ‌نیا افزود: به محض دریافت گزارش نیروی انتظامی، تعدادی از کارشناسان میراث فرهنگی و عوامل یگان حفاظت این اداره کل به محل کشف این دو خمره مراجعه و بررسی‌ها برای کشف ابعاد جدید در این خصوص آغاز شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران افزود: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد قدمت تاریخی این دو خمره که از آن‌ها به عنوان محلی برای انباشت و ذخیره مواد غذایی استفاده می‌شده است، به دوره سلجوقیان باز می‌گردد.

او تصریح کرد: این دو خمره محلی برای ذخیره مواد غذایی بوده‌اند و اخبار گوناگون درباره وجود سکه‌های طلا و اشیای قیمتی در این دو خمره به طور کامل تکذیب می‌شود چراکه اصلا چنین چیزی وجود نداشته است.

بزرگ‌نیا با بیان این که دستور توقف عملیات ساختمانی صادر شده است، تصریح کرد: در حال حاضر کارشناسان میراث فرهنگی در حال بررسی موضوع هستند و ابعاد تازه‌تری از این دو خمره و سازه تاریخی کشف شده در محل اجرای پروژه به زودی به دست خواهد آمد و به اطلاع علاقه‌مندان به حوزه میراث فرهنگی می‌رسد.


1397/10/17