در مراسمی با حضور مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی:

برگزیدگان «رالی خودروهای تاریخی» و «رالی حرم تا حرم» معرفی شدند


مراسم اختتامیه و اهدای جوایز برگزیدگان رالی خودروهای تاریخی تهران- ابیانه و رالی خانوادگی حرم تا حرم (مشهد- کربلا) با حضور مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی برگزار شد.

به‌گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی: این مراسم امروز چهارشنبه 22 فروردین 97 در سالن آمفی تئاتر سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار و با اهدای لوح سپاس، جوایز نقدی و کاپ قهرمانی از برگزیدگان رالی‌های یاد شده، تجلیل و قدردانی شد.

رامین افشاری مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، در این مراسم گفت: رالی خودروهای تاریخی تهران- ابیانه در تاریخ 26 و 27 بهمن ماه 96 به‌منظور معرفی جاذبه‌های گردشگری کشور زیبایمان ایران و معرفی خودروهای تاریخی به‌عنوان میراث تاریخی و یادگار فرهنگی که نیازمند بها دادن و ارزش‌گذاری است، برگزار شد.

وی افزود: رالی دیگری که برنامه‌ریزی برای برگزاری آن از اواخر پاییز سال گذشته آغاز شد، رالی «حرم تا حرم» بود که با تمام دشواری‌ها به بهترین شکل برگزار شد. می‌توان از این رالی به عنوان پیش‌زمینه آغاز رالی‌های بین‌المللی کانون یاد کرد.

مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی خاطرنشان کرد: کانون پروژه رالی‌های بین‌المللی خود را از مکان‌های مقدسی آغاز کرد. رالی مشهد تا کربلا مبنایی‌ست برای شناسایی نقاط ضعف و قوت اینگونه برنامه‌ها، تا در آینده بتوانیم پروژه برگزاری رالی‌های بین‌المللی را با تجربه و قدرت بیشتری پیش ببریم.

وی ادامه داد: رالی حرم تا حرم با عبور از پنج استان و مسافتی حدود 4 هزار کیلومتر در مسیر که با سختی‌هایی همراه بود، برگزار شد. با توجه به شرایط عراق و وضعیت مسیرها و طولانی بودن راه،  برگزاری این رالی کار مشکلی بود، با این وجود به نحو احسن برگزار شد.

افشاری با بیان اینکه این رالی تجربه بسیار خوبی برای کانون بود، خبر داد: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی برگزاری رالی‌های بین‌المللی دیگری را برای اجرا در سال 1397 در دستور کار خود قرار داده است. به‌عنوان مثال یک رالی 10 هزار کیلومتری ویژه خودروهای تاریخی طراحی شده که از پنج کشور اروپایی عبور خواهد کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: پیش از برگزاری این رالی، احتمالا رالی‌های 4 یا 5 هزار کیلومتری به مقصد کشورهای همسایه برگزار خواهیم کرد تا توانایی‌های کانون و دست‌اندرکاران برگزاری رالی‌ها را بیشتر محک بزنیم.

او با اشاره به اینکه جذب جهانگردان و رونق صنعت گردشگری، در دوره حاضر از اولویت‌های اصلی کشور است، تصریح کرد: با وجود سیاه‌نمایی‌ها و تبلیغات منفی دیگر کشورها علیه ایران برگزاری رالی‌های بین‌المللی می‌تواند به شناساندن فرهنگ و ظرفیت‌های کشور ما به سایر ملت‌ها  کمک کرده و  در جذب گردشگر بین‌المللی نقش به‌سزایی ایفا کند.

مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در تشریح سایر برنامه‌های این کانون گفت: در راستای کمک به ترویج فرهنگ رانندگی ایمن، براساس تفاهمی که با مجموعه فرهنگی ورزشی ارم سبز صورت گرفته، قرار است آموزش مهارت‌های رانندگی از روز جمعه، 31 فروردین ماه در پارک ارم آغاز شود و در صورت استقبال از سوی علاقه‌مندان، برای تداوم برگزاری این برنامه، تفاهم‌های بلند‌مدت دنبال و انجام خواهد شد.

حمایت سفارت و سرکنسولگری‌های ایران در عراق از برگزاری رالی‌های بین‌المللی

در ادامه این مراسم پیام ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق قرائت شد. در پیام سفیر ایران در عراق آمده بود:

«خدا را شاکرم که به‌عنوان نماینده و خدمتگزار جمهوری اسلامی ایران در کشور دوست و همسایه عراق و در سرزمینی که نور امامان والامقام (ع) بر آن پرتو افکنده به‌عنوان خادم زوار ائمه اطهار(ع) و مردم بزرگ ایران مفتخر شده‌ام.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق در کنار فعالیت‌های دیپلماتیک، اقتصادی، علمی و فرهنگی از هیچ تلاشی برای تعمیق روابط مردمی بین دو کشور دریغ نمی‌کند. در این راستا به محض مطلع شدن از تصمیم برای برگزاری این مسابقه بلافاصله تلاش‌های زیادی انجام شد تا این حرکت مبتکرانه با موفقیت برگزار شود و در این راه هماهنگی‌های لازم با مسئولان ذیربط عراقی صورت گرفت تا این اقدام زیبا در امنیت برگزار شود.

از فرصت استفاده کرده و از طرف شما عزیزان از مقامات و مردم عراق که برای موفقیت این حرکت تلاش کردند تقدیر و تشکر می‌کنم. بدون شک اقدام قابل تحسین کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، با تحقق اجرای رالی گردشگری خانوادگی با نام زیبای از حرم تا حرم، از حرم امام رضا(ع) تا حرم امام حسین(ع) که در اسفند 1396 برگزار شد اقدامی زیبا، قابل تحسین و هوشمندانه است. بدون شک این اقدام مدبرانه پیام‌های عدیده‌ای را در خود داشت از‌جمله اینکه راه طولانی مشهد تا کربلا راهی امن برای تجارت، گردشگری و... میان دو کشور است ثانیا این پیام مهم را داشت که مرزهای دو کشور همسایه به مرزهای دوستی و همکاری بین دو ملت تبدیل شده است.

با اغتنام فرصت مجددا از تمام مدیران، برنامه ریزان و شرکت کنندگان در این فعالیت تشکر و قدردانی کرده و امیدوارم در آینده شاهد چنین حرکت‌های زیبنده در تمام رشته‌های ورزشی با کشور عراق باشیم.

در پایان اعلام می‌کنم سفارت و تمام سرکنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در کشور عراق حمایت خود را از حرکت‌های مشابه به‌عمل آورده و به اتفاق تمام همکارانم در این مسیر تلاش خواهیم کرد».

سلمان یارمحمدی رئیس اداره اتومبیلرانی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی نیز در این مراسم گفت: از رالی حرم تا حرم می‌توان به عنوان یکی از رویدادهای مهم کشور در سال 96 و حتی در 50 سال اخیر یاد کرد.

وی افزود: اهمیت این موضوع به اندازه‌ای بود که برگزاری آنرا را می‌توان نقطه عطفی در تاریخ رالی ایران دانست.

یارمحمدی ضمن قدردانی از تمام بخش‌های دخیل در برگزاری این رالی بین‌المللی خاطرنشان کرد: تعیین مسیر، بررسی شرایط جوی، فراهم آوردن امکان اسکان شرکت‌کنندگان و... از جمله مواردی‌ است که به برنامه‌ریزی دقیقی نیاز داشته و ماه‌ها زمان می‌برد. این موارد همگی به همت کارشناسان خبره و هماهنگی و همکاری بدنه کانون و متخصصان برگزاری اینگونه رویدادها انجام شد.

در پایان این مراسم از پنج نفر برتر رالی خودروهای تاریخی تهران – ابیانه و 10 نفر از برگزیدگان رالی بین‌المللی حرم تا حرم با اهدای لوح، کاپ و جوایز نقدی قدردانی به‌عمل آمد.

همچنین به قید قرعه به 10 نفر از شرکت‌کنندگان، لوازم خانگی از محصولات الکترواستیل اهدا شد.


1397/1/22