رئیس سازمان میراث‌فرهنگی در جمع اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:
وضعیت گردشگری در سند چشم‌انداز کشور باید کاملا مشخص شود
گردشگری می‌تواند کشور را از اقتصاد تک محصولی نجات دهد

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با تأکید بر اینکه وضعیت گردشگری باید در سند چشم‌انداز کشور به‌درستی مشخص و تبیین شود، افزود: برای پیشبرد اهداف این صنعت که نگاه‌های متفاوتی نسبت به آن وجود دارد، ما به ابلاغ سیاست‌ها و چشم‌انداز از سوی ارکان نظام نیاز داریم.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شامگاه سه‌شنبه 2 آبان 96 در نشست هم‌اندیشی با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که با حضور معاونان سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شد، گفت: امروز اولویت اصلی و مهم کشور بحث اشتغال است و ما معتقدیم، این سازمان ظرفیت بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال و درآمد برای کشور دارد.

او تصریح کرد: صنعت گردشگری علاوه بر مزیت‌های اقتصادی، ایجاد شغل و درآمد، در ابعاد اجتماعی نیز تأثیرات بسیار مثبتی دارد از جمله اینکه توزیع عادلانه ثروت در جامعه را به‌دنبال دارد و از سوی دیگر می‌تواند از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری کند.

معاون رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امروز صنعت گردشگری به سومین صنعت دنیا تبدیل شده است، اضافه کرد: از دیگر مزایای این صنعت این است که با سرمایه‌های اندک می‌توان اشتغال پایدار در جامعه ایجاد کرد، تجارت در این بخش پایدارتر از سایر بخش‌هاست و می‌توان گفت بازاری که در صنعت گردشگری وجود دارد، بازار انحصاری است، چراکه هر کشوری بر اساس مزیت‌ها و ظرفیت‌های منحصربه‌فردی که دارد می‌تواند گردشگران را به خود جذب کند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: با استفاده از ظرفیت‌های عظیمی که در حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری وجود دارد می‌توانیم کشور را از اقتصاد تک محصولی نفت خارج کنیم، سال گذشته 237میلیون دلار درآمد ارزی از حوزه صنایع‌دستی نصیب کشور شده است که با توجه به داشته‌های موجود این رقم می‌تواند تا 2میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

او با اشاره به مشکلات موجود در حوزه صنایع‌دستی ادامه داد: با توجه به مشکلات موجود، قیمت تمام‌شده در حوزه صنایع‌دستی بالاست، نیازسنجی بازار و مخاطب، توجه به بسته‌بندی و جلوگیری از فروش فله‌ای صنایع‌دستی، دستیابی به بازارهای جدید و توجه به حوزه طراحی از جمله مسائلی است که در حوزه صنایع‌دستی باید مورد توجه قرار گیرد.

رتبه گردشگری ایران قابل قبول نیست

معاون رئیس‌جمهوری در ادامه به آمارهای سازمان جهانی گردشگری اشاره کرد و افزود: براساس آمار، درآمد کشورها در سال 2015 از صنعت گردشگری 1260 میلیارد دلار درآمد بوده است، همچنین سهم مستقیم گردشگری در ایجاد شغل، 108میلیون شغل بوده است که با توجه به آمار موجود از هر 11 شغل در جهان، یک شغل با صنعت گردشگری مرتبط است، اهمیت این صنعت با توجه به این مطالعات و آمارهای جهانی کاملا مشخص است، ایران می‌تواند با رشد 6/2درصدی، درآمد گردشگری خود را به 16میلیارد دلار برساند و نقش و جایگاه صنعت گردشگری را در تولید ناخالص داخلی افزایش دهد، در حال حاضر کشور ما بین 141 کشور جهان رتبه 93 را در صنعت گردشگری دارد که با توجه به داشته‌ها و ظرفیت‌های کشور، این رتبه قابل قبول نیست.

مونسان با بیان اینکه چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای در حوزه گردشگری کشور وجود دارد، اضافه کرد: حمایت‌های کلامی بسیار زیاد است که البته بسیار مهم و تاثیرگذار است، اما باید اقدامات عملی و اجرایی صورت گیرد، یکی از مهم‌ترین موضوعات در حوزه گردشگری معرفی و تبلیغات داخلی و خارجی ظرفیت‌هاست، بودجه تبلیغات سازمان میراث‌فرهنگی رقم بسیار کمی است که برای معرفی ظرفیت عظیم موجود در کشور به‌هیچ‌وجه کافی نیست، مجلس شورای اسلامی می‌تواند در این بخش اقدام موثری انجام دهد، اگر اعتقاد داریم که گردشگری صنعتی مهم و تاثیرگذار است باید در عمل هم این موضوع را ثابت کنیم و به این صنعت بها بدهیم.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: اگر فقط بخواهیم از بعد اقتصادی به این صنعت توجه کنیم می‌بینیم که عواید بسیار زیادی می‌تواند برای کشور به همراه داشته باشد، ورود هر گردشگر خارجی 1200 تا 1500 دلار درآمد ارزش نصیب کشور می‌کند که این رقم معادل فروش 30 بشکه نفت است این در حالی است که ما برای هر بشکه نفت 10 دلار هزینه می‌کنیم.

او افزود: آمار گردشگران ورودی به کشور و تفکیک ورودی هر کشور مشخص شده است که این آمارها و همچنین پایشی که صورت گرفته است برای تعریف برنامه استراتژیک صنعت گردشگری کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت، همچنین براساس آمارهایی که به‌دست آمده است، کشورهای هدف گردشگری را با توجه به میزان جمعیت و سایر شاخص‌ها تعیین کرده‌ایم.

مونسان تصریح کرد: متأسفانه آمار گردشگران ورودی به کشور از کشورهای اروپایی رقم قابل توجهی نیست که در برنامه‌ریزی‌های آتی به این موضوع توجه شده است.

معاون رئیس‌جمهوری تصریح کرد: حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی با حفظ جایگاه و شأن کشورمان نیز از دیگر موضوعاتی است که در حوزه گردشگری موثر است.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با تأکید بر اینکه وضعیت گردشگری باید در سند چشم‌انداز کشور به‌درستی مشخص و تبیین شود، افزود: برای پیشبرد اهداف این صنعت که نگاه‌های متفاوتی نسبت به آن وجود دارد، ما به ابلاغ سیاست‌ها و چشم‌انداز از سوی ارکان نظام نیاز داریم.

او ادامه داد: داشته‌ها و بناهای تاریخی جسم هستند و برنامه‌ها و رویدادها روح، ما باید با تعریف رویدادها و برنامه‌های فرهنگی، زمینه اقامت و ماندگاری گردشگران را فراهم کنیم تا اقتصاد مناطق مختلف کشور پویا شود، امروز ایجاد کسب‌وکارهای کوچک در دنیا به‌شکل جدی دنبال می‌شود و ما نیز باید با استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشور به این سمت حرکت کنیم.


1396/8/3