درباره دبيرخانه

1- کانون جهانگردی در سال 1314 تاسیس و از همان سال (1935 میلادی ) به عضویت دو سازمان بین المللی (FIA) و (AIT) اتحادیه بین المللی جهانگردی مستقر در ژنو و فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی مستقر در پاریس درآمد .
کانون از همان سال فعالیت های خود را در سطح جهانی آغاز نمود و امروزه با مدارک بین المللی صادره از کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران دروازه همه کشورها به روی رانندگان و اتومبیل های سواری و تجاری اتباع ایران باز است – کانون تنها سازمان بین المللی غیر انتفاعی است که خدمات جهانگردی و اتومبیلرانی را در ایران ارائه می نماید.
2-فدراسیون بین المللی اتومبیل (FIA) : این فدراسیون در سال 1902 در هامبورگ به صورت اتحادیه کل اتومبیل ها که بعدها بصورت اتحادیه بین المللی کلوپ های اتومبیل در سال 1906 شناخته شد تاسیس گردید اساسنامه آن طی سالهای مختلف تغییر کرده تا بصورت فعلی درآمد در حال حاضر مقر آن در پاریس می باشد هدف از تاسیس فدراسیون بین المللی اتومبیل توسعه و ترتیب حرکت , گردش و یا عبور و مرور وسایل نقلیه جاده ای در تمام کشورها کمک به حل مسایل روزانه آمد و شد اتومبیل رانان ترتیب و گسترش مسابقات اتومبیلرانی , حل مسایل فنی و عملیاتی مربوط به وسایل نقلیه موتوری و حفظ منافع اتومبیل رانان می باشد .
فعالیت های این فدراسیون در زمینه های مختلف به شرح زیر است :
کمیسیون بین المللی جهانگردی , کمیسیون بین المللی ترافیک , کمیسیون بین المللی گمرکها , کمیسیون بین المللی فنی , کمیسیون بین المللی تاریخی .
3- اولین موسسه امداد رسمی اتومبیل در ایران توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ج.ا.ا در سال 1376 راه اندازی شد. در این موسسه بیش از 15 هزار نفر از هموطنانمان به عضویت در آمده اند . عضویت در کانون تسهیلات ویژه ای نظیر تخفیف 10% بیمه خودرو , تخفیف ویژه بلیط های هوایی داخلی و خارجی کانون – استفاده از اردوگاههای جهانگردی وابسته به کانون و استفاده از تسهیلات سازمان ایرانگردی و جهانگردی با تخفیف ویژه را داشت .