«مقدمه»
بر اساس" بند 10 ماده 5 اساسنامه کانون" تاسیس باشگاه و عضوگیری در راستای اهداف کانون و نیز وظایف (12-5) و گسترش شهرنشینی ومشکلات ناشی از آن ازقبیل آلودگی هوا، آلودگی صوتی، ترافیک و مشغله های کاری همراه با عدم وجود پارکها و فضای سبز کافی، شهر نشینان را هر روز بیشتر به طبیعت گردی و فرار از شهرها در هر فرصتی وامیدارد. این نکته حتی در تولیدات صنایع خودروسازی نیز تاثیر گذاشته، تا به حدی که بسیاری از این کمپانیها که تا یک دهه پیش فقط خودروهای کوپه و سدان تولید می کردند برآن شدند که برای علاقمندان طبیعت گردی که روز به روز زیادتر می شوند تولید خودروهای دودیفرانسیل و دو منظوره را نیز به محصولات خود اضافه کنند.
کشور ما نیز از این رویکرد بی نصیب نمانده و می توان تاثیر آن را با نگاهی دقیقتر به خیابانهای شهر مشاهده کرد. با نگاهی به آمار گمرکات کشورمشاهده می کنیم که 65% خودروهای وارداتی را خودروهای دودیفرنسیال تشکیل میدهد که به این رقم باید تولیدات کمپانیهای داخلی را نیز اضافه کرد.
حال اگر با توجه به این اصل که استفاده درست و بهینه از هر محصولی احتیاج به آموزش و فرهنگسازی دارد به این رویداد توجه کنیم، خواهیم دید با نظر به اینکه این ساخته نوعی از اتومبیل بوده که با ساختاری خاص جهت مصارف نظامی، عمرانی و گردشگری برای عبور از جادها و مسیرهای ناهموار دارای قابلیتهای گسترده می باشد.

 

«اهداف»

1- تشکیل کلوپ
ایجاد تشکلی در غالب یک کلاب مخصوص دارندگان و استفاده کنندگان از خودروهای دودیفرانسیل به منظور رعایت قوانین جاری کشور وضوابط و مقررات بین المللی وایجاد ارتباط جهت ارائه خدمات توسط کانون وباشگاههای عضو FIA و همچنین جمع آوری گروه هدف جهت اجرای اهداف مختلف که در ادامه شرح داده خواهد شد .

2- برگزاری تورهای سافاری  
این تورها برای اعضای کلاب خودروهای دودیفرانسیل کانون که با اتومبیل شخصی خودشان در آن شرکت میکنند برگزار خواهد شد و با شرکت در آن میتوانند به نقاط مختلفی از کشور که بدلیل ناهموار بودن بعضی از نقاط مسیرشان از دید توریستهای عادی دور مانده پا گذاشته و از آن دیدن کنند و از جذابیتها و زیباییهای این مناطق لذت ببرند. از مناطق مختلفی که جهت این قبیل تورها مستعد میباشند میتوان به کویرها ، جنگل ها ، آثار طبیعی ، پارکهای ملی و مناطق چهارگانه محیط زیست اشاره نمود.از نکات مثبت این گونه سفرها می توان به وجود اکوتورلیدر برای راهنمایی، آموزش و ارائه اطلاعات زیست محیطی و گردشگری به شرکت کنندگان و همچنین کنترل آنها برای جلوگیری از آسیب رساندن خواسته و یا ناخواسته به محیط زیست و ایجاد محیطی سالم جهت لذت بردن از جاذبه های محیطی و نوع سفر که از جنس سفرهای ماجراجویانه است اشاره نمود. لازم بذکر است بازدید از اینگونه مناطق و رفتن در مسیرهای ناشناخته در طبیعت تقریبا در بیشتر موارد بدون شناخت کافی و تجارب مورد نیاز از جهات مختلف برای افراد عادی نه توصیه میشود و نه امکانپذیر است که این مهم با حمایت و امکانات کانون عملی خواهد شد

 توضیح سافاری:
 در گردشگری، سفری که با هدف گردشگری و تهیهٔ فیلم و عکس از طبیعت وجانوران حیات وحش انجام می‌شود را سافاری (safari) می‌گویند. فرهنگستان زبان فارسی برای سافاری واژه وحش‌گشت را نیز پیشنهاد کرده‌است.[۱]به طور سنتی، معمولاً از سافاری به عنوان تورهای بیابان‌گردی و دشت‌گردی در آفریقا یاد می‌شود و بنیان‌گذاران غربی این تورها برای نامیدن این تورها از واژه عربی سفر که در زبان‌های آفریقایی به صورت سافاری تلفظ می‌شود استفاده کرده‌آند.در سافاری، شرکت‌کنندگان در تور توسط انواع خودروها دو دیفرنسیال یا چهارپایان با طی مسیری مشخص از مکان‌های دیدنی و جذاب بازدید می‌کنند. انواع وسیله نقلیه مورد استفاده در این تورها هم شامل خودروهای دو دیفرانسیل و حتی شتر است.

.


 
     

 
دسترسی سریع
       
       
       
       
         

  کلیه حقوق این وب سایت مربوط به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران،محفوظ می باشد، هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز می باشد