محب‌خدایی در نشست خبری روز جهانی گردشگری:

40 برنامه در حوزه گردشگری برای عبور از دوره گذار تدوین شده است
ظرفیت گردشگری استان‌ها همانند ذخایر نفت است

معاون گردشگری گفت: حدود 40 برنامه برای توسعه گردشگری کشور به‌عنوان استراتژی دوره گذار تدوین شده است و اجرایی می‌شود. ذخائر ما در حوزه گردشگری، استان‌ها هستند، اینها در حکم ذخائر نفتی هستند که باید از آنها بهره‌برداری شود.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، نشست خبری روز جهانی گردشگری و تشریح طرح شهر گردشگر امروز یکشنبه 2 مهر 96 با حضور محمد محب‌خدایی معاون گردشگری، روح‌الله مهدی‌نژاد رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی و مدیران این معاونت در سالن فجر سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برگزار شد.

محمد محب‌خدایی در این نشست گفت: یکی از بحث‌های مهم برای اینکه شاهد توسعه فزاینده در حوزه افتصادی باشیم، گردشگری است، خیلی از کشورهایی که به ذخایر نفتی دسترسی ندارند از حوزه گردشگری استفاده می‌کنند و امروز کشورهایی که در رکود اقتصادی هستند به مباحث گردشگری ورود پیدا کردند.

او افزود: ما در بین 126 کشور جهان در حوزه گردشگری تقریبا بعد از برجام 4 پله صعود داشتیم در حوزه گردشگری در شاخص‌ها ما به جایگاه 93 دست پیدا کردیم و طبق تأکید ریاست‌جمهوری و اسناد بالادستی باید از 5 میلیون گردشگر فعلی به 20 میلیون گردشگر دست پیدا کنیم، اما سوال اینجاست که برای دست‌یابی به این هدف چه باید بکنیم؟ یکی از تأکیدات مهم این است که صنعت گردشگری در کنار صنعت نفت جایگاه خود را پیدا کند.

ارزآوری هر گردشگر معادل 30 بشکه نفت

معاون گردشگری تصریح کرد: هر توریست که وارد یک کشور می‌شود 1200 دلار درآمد با خود به همراه می‌آورد، ارزآوری صنعت گردشگری عادلانه است و این یکی از مزیت‌های این صنعت است، این در حالی است که اگر درآمد هر بشکه نفت را 40 دلار درنظر بگیریم، ارزآوری هر گردشگر معادل 30 بشکه نفت است.

محب‌خدایی اضافه کرد: حدود 40 برنامه برای توسعه گردشگری کشور به‌عنوان استراتژی دوره گذار تدوین شده است و اجرایی می‌شود، ذخائر ما در حوزه گردشگری، استان‌ها هستند، اینها در حکم ذخائر نفتی هستند که باید از آنها بهره‌برداری شود، در کشور ما بهترین زمان برای ظرفیت‌سنجی عید نوروز است، در این زمان می‌توانیم زیرساخت‌ها را ارزیابی و بررسی کنیم و برنامه‌های خود را برای جذب گردشگر خارجی تدوین کنیم.

او افزود: در مقطع زمانی عید نوروز به‌طور تقریبی بسیاری از ادارات تعطیل است، اگر خدماتی ارائه می‌شود توسط 30 درصد از ظرفیت کشور است، در توزیع گردشگری در کشور توزیع متوازنی شکل نگرفته است و بسیاری از ظرفیت‌ها ناشناختانه باقی مانده است و استان‌ها و مدیریت شهری بر حوزه گردشگری تمرکز نداشته‌اند.

معاون گردشگری ادامه داد: موضوع شهر گردشگر دو وجه را با هم متمایز می‌کند، خیلی از شهرهای ما بر پاسخگویی به نیازها و کارها تمرکز دارند و برنامه‌ها با محوریت نیازها و ضرورت‌های شهری انجام می‌شود، صنعت گردشگری یک صنعت مولد و کاتالیزور در سایر حوزه‌هاست و مدیریت شهری باید در برنامه‌ریزی‌ها به دو جامعه گردشگر و جامعه ساکن توجه کند، 16/6درصد از جمعیت جهان گردشگر هستند و اگر استانی که شهرش 2میلیون جمعیت دارد بخواهد شهر گردشگر باشد، باید برای یک‌میلیارد و 200‌میلیون گردشگر به اضافه جمعیت خودش برنامه‌ریزی داشته باشد.

محب خدایی اضافه کرد: صنعت گردشگری صادرات بدون انتقال دارایی و ارزآوری را به‌دنبال دارد، مزیت صنعت گردشگری این است که به‌عنوان کاتالیزور برای صادرات کالایی که فکر نمی‌کردیم می‌توانیم صادر کنیم، زمینه صادرات فراهم می‌کند.

معاون گردشگری ادامه داد: برنامه‌ریزی در حوزه فرودگاه، بازار، بیمارستان و... در شهر گردشگر با آنچه در شهر ایده‌آل وجود دارد، متفاوت است، در شهرهایی که توسعه گردشگری را به‌عنوان محور و برنامه اصلی خود انتخاب کرده‌اند، حتی صداوسیما هم در تمام برنامه‌های خود جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری را مورد توجه قرار می‌دهند.

ایجاد یک زبان مشترک در حوزه گردشگری

او افزود: اگر بخواهیم به طرف جذب گردشگر برویم باید یک زبان مشترک در حوزه گردشگری در ارکان موثر جامعه ایجاد شود، نگرش مدیریت شهری باید در راستای توسعه صنعت گردشگری تغییر کند، و یکی از برنامه‌های اصلی ما این است که مسئولان اصلی شهر را به‌عنوان مشاوران مدیران کل میراث‌فرهنگی استان‌ها داشته باشیم و همچنین رقابت بین استان‌ها برای این تغییر نگرش ایجاد شود.

معاون گردشگری همچنین در توضیح برنامه‌های روز جهانی گردشگری گفت: سخنرانی مسئولان کشوری، اجرای برنامه‌های آیینی مرتبط با ماه محرم و برگزاری نمایشگاه میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی و به‌عنوان دو پارامتر اصلی توسعه صنعت گردشگری از مهم‌ترین برنامه‌های این روز است.

در ادامه این نشست خبرنگاران رسانه‌های مختلف سوالات خود را مطرح کردند.

خبرنگار روزنامه اطلاعات در این نشست به نبود زیرساخت‌های مورد نیاز حوزه گردشگری اشاره کرد که معاون گردشگری در پاسخ به این سوال گفت: توسعه متوازن گردشگری در کشور هنوز وجود ندارد و این یکی از معضلات جدی در این حوزه است، عوامل متعددی در توسعه گردشگری نقش دارند که اگر یکپارچه عمل نکنند در این حوزه به موفقیت نمی‌رسیم، ما سرمایه‌گذاری‌ها را انجام دادیم و در حال حاضر مشکل بهره‌وری است، در یک مقطع زمانی مثل عید نشاط اقتصادی در حوزه گردشگری شکل می‌گیرد و ما باید این نشاط اقتصادی را به همه روزها و ماه‌های سال تعمیم بدهیم، امروز برای توسعه گردشگری و اینکه باید 20 میلیون گردشگری جذب کنیم و اشتغال ایجاد کنیم، گردشگری بهترین راهکار است، حوزه گردشگری توان ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم را دارد و باید وارد ریشه گردشگری شویم.

او ادامه داد: بحث اصلی گردشگری در حال حاضر زیرساخت نیست، زمان پر و خالی شدن گردشگر از کشور ما زیگزاگی است و از یک برنامه واحد تبعیت نمی‌کند، ما باید در حوزه آمار به یک زبان مشترک برسیم، ما نیاز به خرد جمعی داریم تا یک برنامه تدوین و تعریف کنیم.

معاون گردشگری در پاسخ به سوال خبرنگار ایکنا در مورد برنامه‌ریزی‌های شهر گردشگر گفت: کشورهایی که در حوزه گردشگری فعال هستند با برنامه پیش می‌روند و از ظرفیت‌های خود بهترین استفاده را می‌برند، ما باید سعی کنیم موضوعات را عملیاتی کنیم و بعد با دیدن راندمان کارها برای ادامه مسیر به شکل درست‌تر و بهره‌وری بیشتر، برنامه‌ریزی کنیم.

تقویم گردشگری و رویدادها تدوین شده است

محب‌خدایی ادامه داد: تقویم گردشگری و رویدادها تدوین شده است تا همه بدانند که این جشنواره‌ها برای کدام جامعه مخاطب و با چه هدفی برگزار می‌شود، معاونت گردشگری در جهت افزایش سفر تلاش می‌کند.

او افزود: ما فرصت‌های بسیار زیادی داریم که به برنامه تبدیل نشده است.

خبرنگار ماهنامه گیلگمش در مورد ضمانت اجرایی طرح شهر گردشگر سوال پرسید و معاون گردشگری در پاسخ به آن گفت: اولین گام در حوزه شهر گردشگر این است که ما با مسئولان هواپیمایی کشور رایزنی کردیم تا شبکه سفر ایران ترسیم شود، همچنین با وزارت کشور مذاکراتی داشتیم تا شهرداری‌ها در حوزه ایجاد زیرساخت نرم‌افزاری استان‌ها فعال شوند، موارد بسیار زیادی در ارتباط به شهر گردشگر در حال پیگیری است چراکه داشته‌ها باید به فرصت تبدیل شوند تا به ثروت تبدیل شوند.

معاون گردشگری گفت: ما باید برای حرکت در مسیر توسعه گردشگری یک استراتژی داشته باشیم، موضوع شهر گردشگر و برنامه‌ریزی و برای گذار از این دوره، اتاق فکر دارد.

محب‌خدایی تصریح کرد: یکی از موضوعات اصلی در حوزه گردشگری این است که ما به هدف سند چشم‌انداز 20 ساله کشور برسیم و 20میلیون گردشگر را وارد کشور کنیم، معاونت گردشگری نمی‌تواند به‌تنهایی این مسیر را طی کند، این موضوع نیازمند حمایت، همکاری و حضور جدی بخش خصوصی در حوزه اجراست، خوشبختانه طی این مدت جلسات خوبی با بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری داشتیم.

معاون گردشگری در پاسخ به سوال خبرنگار همشهری در مورد برنامه‌ اجرایی و عملیاتی شهر گردشگر گفت: رایزنی با ایرلاین‌ها صورت گرفته است برای برنامه زمان‌بندی پروازها، در شهرهای مختلف کشور داشته‌های استان‌ها کم‌کم در یک مسیر ریل‌گذاری شده قرار می‌‌گیرد، در کشور ما برخی شهرها ناخواسته در مسیر شهر گردشگر قرار گرفته‌اند و با اجرای یک برنامه مدون، می‌خواهیم این مسیر را با سرعت و پویایی بیشتری دنبال کنیم، ما باید پیام، تأکید و توجه را به مسئولان شهری بدهیم تا شهر گردشگر را در کانون توجه خود قرار دهند، چندین شهر برای پایلوت شهر گردشگر انتخاب شده‌اند، شهرهایی مثل مشهد، کرمان، کیش و چند شهر دیگر کشورمان، ظرفیت‌های تبدیل شدن به شهر گردشگر را در حال حاضر دارند.

معاون گردشگری گفت: معرفی برنامه‌ها و ظرفیت‌ها باید به‌طور جدی مورد توجه قرار گیرد، در حال حاضر در حوزه گردشگری در دوره گذار هستیم، سرمایه‌هایی را داریم که باید فکر کنیم چگونه این سرمایه‌ها را وارد فرآیند گردشگری کنیم.

او ادامه داد: برگزاری تورهای مشترک در استان‌ها از دیگر مواردی است که معرفی ظرفیت‌های گردشگری را به‌دنبال دارد، همچنین اجرای برنامه مشترک با ایرلاین‌های خارجی در دستور کار است، یک مدل موفق از این همکاری مشترک بین منطقه آزاد کیش و ترکیش‌ایر برگزار شد و در نظر داریم این مدل را برای سایر استان‌ها هم اجرا کنیم.1396/7/2