در آیینی با حضور معاون وزیر امور خارجه

دومین گردهمایی نمایندگان اطلاع رسانی گردشگری ایران در خارج از کشور گشاش یافت

دومین گردهمایی نمایندگان اطلاع رسانی گردشگری ایران در خارج از کشور امروز (دوشنبه) 13 شهریور ماه با حضور معاون وزیر امور خارجه و جمعی از مدیران و روسای کشوری و استانی، مدیران، اصناف، دفاتر و فعالان صنعت گردشگری کشور در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاوری استان کرمان آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، در این مراسم علاوه بر معاون وزیر امور خارجه، استاندار کرمان، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، رییس اتاق بازرگانی استان کرمان، رییس جامعه هتلداران، رییس جامعه تورگردانان، مدیرکل میراث فرهنگی استان، نمایندگان اصناف گردشگری، دست اندرکاران این صنعت و نمایندگان اطلاع رسانی گردشگر ایران در خارج از کشور حضو داشتند.

دولت پیگیر خواسته های بخش خصوصی باشد

در این مراسم، مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در سخنان خود به نقش مردم در رونق گردشگری اشاره کرد و گفت: مردم بهره برداران اصلی فعالیت های گردشگری هستند و هرچه احساس تعلق آنان به گردشگری بیشتر باشد شاهد رونق بیشتری در این صنعت خواهیم بود.

مرتضی حاجی، افزود: مسئولین و بخش دولتی باید اجابت کننده و پیگیر خواسته های بخش خصوصی به‌ عنوان هدایت و تعیین کننده جریان گردشگری باشند.

وی تصریح کرد: راهبر اصلی و فرمان حرکت حوزه گردشگری در دست افرادی است که سال ها در این بخش استخوان خرد کرده، پای کار ایستادند و نگذاشتند حتی در زمان جنگ چراغ این صنعت خاموش شود.

وی تأکید کرد: نمایندگان بخش گردشگری حقوق بگیر و عامل دولت نیستند بلکه افرادی با انگیزه و فعال در حوزه اعتلای گردشگری هستند که عاشق ایران و علاقه مند به کشور و جاذبه های آن بوده و در کشورهای مختلف در کنار فعالیت های خود به معرفی فرهنگ، هنر، تمدن و آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری ایران می پردازند.

حاجی از کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به عنوان بخش غیر دولتی، اما نزدیک به دولت یاد و خاطرنشان کرد: طبق اساسنامه، فراهم کردن تسهیلات در حوزه گردشگری و عبور و مرور گردشگران یکی از مهمترین رسالت های کانون به شمار می رود.

مدیر عامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ادامه داد: ایمن بودن جاده ها، کنترل آمادگی رانندگان وسایل رفت و آمد گردشگران، گسترش تشکیلات و ارتباطات و بیان نیازهای این بخش از وظایف کانون جهانگردی است.

وی افزود: همچنین کانون برقرار کننده ارتباط و واسطه ای میان سرمایه گذاران برای ایجاد تأسیسات و زیرساخت های با کیفیت بین المللی به منظور پذیرش بیشتر و بهتر گردشگران است.

وی در پایان اظهار داشت: خوشبختانه همدلی و همکاری بسیار خوبی بین مسئولان استان کرمان وجود دارد که ثمرات بسیاری از خود به جای گذاشته است.

20 درصد درآمدهای گردشگری برای توسعه زیرساخت های این بخش هزینه شود

معاون وزیر امور خارجه، بالا رفتن هزینه گردشگری را از مشکلات این بخش در کشور برشمرد و گفت: باید حداقل 20 درصد از درآمدهای حوزه گردشگری برای توسعه زیرساخت های این بخش استفاده شود و لازم است این موضوع در برنامه پنج ساله کشور مورد توجه قرار گیرد.حسن قشقاوی افزود: اینکه می گویند هر گردشگر خارجی برابر 30 بشکه نفت درآمدزایی دارد باید گفت آیا برای نفت هزینه نمی کنید، پس چرا بخشی از درآمد گردشگری نباید به توسعه زیرساخت های این صنعت مهم اختصاص یابد.

وی در ادامه از استاندار کرمان به عنوان فردی پیگیر، پرتلاش و موفق یاد کرد و گفت: در قرآن کریم مقوله اطلاع رسانی گردشگری و خود گردشگری به عنوان یک موضوع مهم مورد توجه قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد باید بر پایه گردشگری باشد، اظهار داشت: گردشگری صنعتی درآمدزا است که تفرج و شادابی، توسعه دانش و علم، آشنایی با سنت ها و آداب و همنشینی با بزرگان را به همراه دارد.

قشقاوی با اشاره به اینکه گردشگری اخلاق، ادب و احترام یک جامعه را نیز به دیگران نشان می دهد، اظهار کرد: در حوزه گردشگری باید به مهمان و گردشگر چه مسلمان یا غیر آن، احترام گذاشت.

وی به وجود 700 اثر تاریخی در استان کرمان و ثبت پنج اثر این استان در فهرست آثار جهانی اشاره کرد و گفت: اگر ظرفیت های تاریخی و فرهنگی کرمان را به جهان معرفی کنیم این استان میزبان گردشگران بی شماری خواهد بود.

پس از پایان سخنان معاون وزیر امور خارجه، تفاهم نامه مطالعه، طراحی، سرمایه گذاری و ایجاد مراکز تفریحی، گردشگری و هنری در حوزه تفرجگاه ها، قطب های گردشگری و مراکز اقامتی و توریستی بین استانداری کرمان و کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران امضاء شد.

باید نگاه سنتی در توسعه گردشگری تغییر کند

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور از استان کرمان به عنوان آینه صنعت گردشگری کشور یاد کرد و گفت: با توجه به پتانسیل های موجود، این استان می‌تواند بزرگ‌ترین پایلوت گردشگری کشور باشد.

وی در ادامه نقش نمایندگان اطلاع‌رسانی گردشگری ایرن در خارج از کشور در رونق گردشگری را مهم و تأثیرگذار خواند و گفت: نمایندگان باید از همه ظرفیت‌های گردشگری استفاده کنند. در کنار آن لازم است تغییر نگرشی در جذب گردشگری داشته باشیم و دید خود را نسبت حوزه گردشگری تغییر دهیم.

او با بیان اینکه رونق گردشگری دیگر با روش های سنتی امکان پذیر نیست، تصریح کرد: دوره برخی از روش‌ها و رویه های جذب گردشگری گذشته است. امروزه صنعت گردشگری می‌تواند بالاتر از صنعت نفت قرار گیرد چرا که هر توریست معادل 1200 دلار یعنی برابر با 30 بشکه نفت ارز‌آوری دارد.

محب‌‌خدایی ادامه داد: در صنعت گردشگری فقط داشته‌های ارزشمند ما از جمله فرهنگ، آداب و رسومی است که همراه با مسافران به خارج از مرزها می رود اما در سایر صنعت‌ها مانند نفت منابع و دارایی ما به خارج از کشور صادر می‌شود.

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: خوشبختانه با اقداماتی که در حال انجام است در آینده نزدیک، از محل ورود توریست خارجی شاهد ارائه یارانه ها و معافیت‌های مالیاتی در حوزه جذب گردشگر خواهیم بود.

وی ادامه داد: این امتیازها به همه فعالان گردشگری از جمله ایرلان ها، هتل ها و دیگر بخش های دست اندرکار در این حوزه ارائه خواهد شد.

محب‌خدایی نبود تقویم گردشگری را از اساسی ترین مشکلات صنعت گردشگری کشور دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ایران اقلیم‌های متفاوت و قومیت‌های زیادی دارد اما متأسفانه هیچ برنامه‌ای برای استفاده از این ظرفیت نداریم این در حالی است که کشورهای دیگر تقویم گردشگری دارند و بر اساس آن برنامه ریزی و اقدام می کنند.

او با بیان این مطلب که در شهر گردشگر باید امکانات رفاهی گردشگر در آن فراهم کنیم، گفت: به همت جمعی نیاز داریم تا بتوانیم رونق صنعت گردشگری داشته باشیم که با تفکر و مدیریت خارج فرا‌جزیره‌ای به‌همت بخش خصوصی می‌توانیم این مهم تحقق دهیم.

باز کردن فضا برای گردشگری از اقدامات بزرگ دولت تدبیر و امید است

استاندار کرمان با بیان اینکه یکی از خدمات بسیار بزرگ دولت تدبیر و امید، باز کردن فضا برای گردشگری است تصریح کرد: پنج برابر دولت قبل گردشگران خارجی وارد استان کرمان شده و مورد پذیرایی قرار گرفته اند.

علیرضا رزم حسینی، با اشاره به نقش گردشگری در اقتصاد کشورهای جهان اول تصریح کرد: امنیت پایدار استان کرمان مثال زدنی است و حضور فرماندهان نظامی در این نشست نشان می دهد که این آمادگی وجود دارد در هر اتوبوس گردشگران خارجی، یک مأمور حضور داشته باشد تا از گیت های موجود به آسانی عبور کنند.

رزم حسینی از باغ تاریخی فتح آباد به عنوان یک اثر شگفت انگیز گردشگری یاد کرد و گفت: ثروت های پنهان و در حال تخریب زیادی در کشور وجود دارد که باید از آنها به درستی استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه کرمان تاریخ و تمدنی 6 هزار ساله دارد گفت: در دولت دوازدهم می توان فصل جدیدی از گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی را در کشور شاهد بود.

آمادگی داریم با دیگر کشورها در حوزه هتلداری همکاری کنیم

رئیس جامعه هتل داران ایران نیز گفت: اقدامات بسیار خوبی در بحث ارتقاء و آموزش کارکنان و استانداردسازی هتل ها و آموزش مدیران بخش هتلداری توسط جامعه هتلداری کشور انجام شده است.

جمشید حمزه زاده افزود: جامعه هتلداران ایران آمادگی دارد مذاکرات و مسائل مربوط به هتل داری در خارج کشور را با کمک نمایندگان اطلاع رسانی پیگیری کند.

وی تصریح کرد: بسیاری از کشورهای دنیا تمایل دارند در صنعت هتلداری ایران حضور پیدا کنند و ما اعلام می کنیم که آمادگی داریم در زمینه برند سازی این بخش فعالیت داشته باشیم.

رئیس جامعه هتلداران ایران تأکید کرد: با فراهم شدن زمینه حضور سرمایه گذاران در آینده نزدیک شاهد ساخت هتل هایی با استانداردهای جهانی هستیم.

وی اظهار کرد: امروز دانشگاه های مختلف تحصیلات عالی در رابطه با هتلداری ارائه می کنند و 100 موسسه دوره های کوتاه مدت هتلداری را آموزش می دهند.

حمزه زاده ادامه داد: بسیاری از هتل ها اقدام به بازسازی و به روز رسانی هتل ها کرده اند که این اقدام آنها نشان از انسجام ملی در زمینه ارتقا سطح خدمات هتل داری دارد.

این گردهمایی که با تلاش کانون جهانگری و اتومبیلرانی و همکاری اتاق بازرگانی استان کرمان از امروز دوشنبه 13 شهریور ماه آغاز به کار کرد تا 16 شهریورماه با برپایی کارگاه های آموزشی، نشست های تخصصی، همایش معرفی فرصت های گردشگری استان کرمان ادامه خواهد داشت.


1396/6/13