زهرا احمدی‌پور در نشست با فعالان اقتصادی حوزه گردشگری و صنایع‌دستی استان کردستان تأکید کرد:

گردشگری با مشارکت بخش خصوصی رونق می‌گیرد نه با تصدی‌گری دولت

زهرا احمدی‌پور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: گردشگری با مشارکت بخش خصوصی رونق می‌گیرد نه با تصدی‌گری دولت.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌ آریا، زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، دوشنبه 2 مرداد 96 در نشستی که با حضور عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان، سیدمحسن علوی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کردستان و فعالان اقتصادی حوزه گردشگری و صنایع‌دستی استان کردستان برگزار شد، گفت: تصدی‌گری امور بر عهده بخش خصوصی است و دستگاه‌های دولتی فقط باید تسهیلگر باشند و بر اجرای فعالیت‌ها نظارت داشته باشند.

او با اشاره به این‌که رشد و رونق صنعت گردشگری یک اصل است، تصریح کرد: بخش خصوصی به‌خوبی در رشد و توسعه صنعت گردشگری نقش خود را ایفا می‌کند، بخش خصوصی پیشران توسعه است و برای این پیشران بودن نیازمند حمایت و تسهیلاتی است که دستگاه‌های دولتی از طریق دستورالعمل‌ها، قوانین و هماهنگی‌های بین‌دستگاهی باید آن را فراهم کنند.

معاون رئیس‌جمهوری با بیان اینکه سازمان میراث‌فرهنگی بیشترین تعامل را با بخش خصوصی مرتبط با حوزه‌های فعالیت خود داشته است، اضافه کرد: احصای مشکلات و دستیابی به راه‌حل رفع آنها، مشارکت بخش خصوصی و دولتی را می‌طلبد، همچنین برای رفع این مشکلات باید از قوانین موجود استفاده کرد و اگر نقص قانونی هم وجود دارد باید آن را برطرف کرد.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: برخی از استان‌ها با وجود ظرفیت‌ها و جاذبه‌های متنوع نتوانسته‌اند به مقصد گردشگری تبدیل شوند، رفع این معضل و دستیابی به راه‌حل اجرایی، با مشارکت بخش خصوصی، آژانس‌ها، دفاتر خدمات گردشگری و تدوین برنامه‌های مشترک از سوی این بخش‌ها امکان‌پذیر خواهد شد.

تعریف تورهای مشترک گردشگری برای استان‌ها

احمدی‌پور با اشاره به اینکه تعریف تورهای مشترک گردشگری برای استان‌ها می‌تواند راهکار مناسبی برای معرفی مقاصد جدید گردشگری باشد، افزود: برگزاری نشست‌ها و همایش‌های دستگاه‌های دولتی در سایر استان‌ها و تمرکززدایی از برگزاری این برنامه‌ها در تهران، باید مورد توجه قرار گیرد، چراکه با برگزاری این نشست‌ها و همایش‌ها، شاهد برگزاری تورهای رسانه‌ای، ورود سمن‌ها به این استان‌ها و آشناسازی و معرفی مقاصد جدید گردشگری به گردشگران داخلی و خارجی خواهیم بود.

او اضافه کرد: میزبانی رویداد "تبریز2018" در کشورمان هم فرصتی بسیار مناسب برای معرفی و شناسایی مقاصد جدید در سایر استان‌هاست که باید به‌خوبی از این فرصت بهره‌برداری کرد، در جریان برگزاری این رویداد مهم، تمام ظرفیت‌های گردشگری ایران را باید به دنیا معرفی کنیم.

معاون رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه رویداد تبریز2018 باید با مشارکت تمام دستگاه‌ها، بخش خصوصی، استان‌ها و مردم برگزار شود، افزود: استان‌ها باید برای استفاده از فرصت برگزاری رویداد "تبریز2018" برنامه داشته باشند.

رئیس سازمان میراث‌رهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: به‌واسطه خوشه‌های گردشگری می‌توان برای کشور ارزش افزوده ایجاد کرد، و این موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

او با اشاره به اینکه تولید محتوا برای معرفی و آشناسازی مقاصد جدید گردشگری باید در دستور کار قرار گیرد، یادآور شد: تولید محتوا و در ادامه انتشار و نمایش آن به‌صورت ملی و بین‌المللی در معرفی و تبدیل استان‌ها به مقاصد جدید تأثیر بسزایی خواهد داشت، خوشبختانه امروز شاهد توجه شبکه ملی به حوزه گردشگری و صنایع‌دستی هستیم، اما این کافی نیست و باید از تمام ظرفیت‌ها و به‌ویژه از ظرفیت فضای مجازی برای معرفی جاذبه‌ها و ظرفیت‌های متنوع کشورمان استفاده کنیم.

معاون رئیس‌جمهوری از همکاری سازمان میراث‌فرهنگی با شرکت‌های دانش‌بنیان برای تولید اپلیکیشن‌های مرتبط با تولیدات صنایع‌دستی و گردشگری روستاها خبر داد و افزود: این برنامه در مرحله اول با تمرکز بر تولیدات روستاییان انجام می‌شود.

اشتغال پایدار با استفاده از ظرفیت‌های سه حوزه میراث‌فرهنگی‌، صنایع‌دستی و گردشگری

احمدی‌پور تصریح کرد: برای اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال که در سازمان میراث‌فرهنگی آغاز شده است، 4 استان به‌عنوان پایلوت انتخاب شده‌اند که مبنای انتخاب این استان‌ها داشتن بیشترین نرخ بیکاری بوده است، سازمان میراث‌فرهنگی قصد دارد تا با استفاده از ظرفیت‌های سه حوزه میراث‌فرهنگی‌، صنایع‌دستی و گردشگری اشتغال پایدار ایجاد کند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: ایجاد کانون فارغ‌التحصیلان بیکار در حوزه‌های میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و رشته‌های مرتبط با این حوزه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، استفاده از این بانک اطلاعاتی و اشتغال به‌کار این فارغ‌التحصیلان در امور اجرایی پروژه‌ها و فعالیت‌های طرح ضربتی تولید و اشتغال می‌تواند در تمام استان‌ها مثمرثمر باشد.

او گفت: در برخی استان‌ها، ایجاد این بانک اطلاعاتی در دستور کار قرار گرفته است تا به فراخور توانایی‌ها و استعدادها، از این افراد برای اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال سازمان میراث‌فرهنگی بهره‌مند شویم.

ثبت جهانی اورامان با جدیت پیگیری می‌شود

معاون رئیس‌جمهوری اضافه کرد: ثبت جهانی اورامان با جدیت پیگیری می‌شود و این امر نیازمند مشارکت و همکاری تمام دستگاه‌ها و استان‌های مرتبط با این پرونده است.

احمدی‌پور با اشاره به مزایای ثبت شهرها در فهرست میراث‌ جهانی گفت: گردشگران خارجی، بازدید از شهرهای جهانی را در برنامه سفر خود می‌گنجانند و همین امر موجب رشد و رونق گردشگری در این شهرها می‌شود، بی‌تردید با ثبت جهانی اورامان و همچنین ثبت جهانی کلاش شهر مریوان، شاهد حضور گردشگران بیشتری در استان کردستان خواهیم بود.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به اینکه نگاه عمومی دولت به سمت توسعه و رونق گردشگری است، تصریح کرد: ورود گردشگران به کشور به‌معنای وجود امنیت است و با سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری، هزینه تأمین امنیت کاهش می‌یابد.

معاون رئیس‌جمهوری در ادامه با موضوع خانه‌مسافرها اشاره کرد و گفت: در این حوزه طی ماه‌های اخیر جلسات بسیاری برگزار شده است، واحدهای اقامتی از هتل 5 ستاره تا اقامتگاه‌های بوم‌گردی یک مجموعه متنوع هستند که قواعد مختص خودشان را دارند و باید برای این مجموعه تشکیلات سازمان‌دهی‌شده‌ای ایجاد شود.


1396/5/3