در بازدید مشترک مدیر عامل کانون و استاندار زنجان از ابنیه تاریخی تأکید شد:

ضرورت بهره‌مندی از ایده‌های نوین جهت جذب گردشگران درگنبد سلطانیه و ابنیه زنجان

مدیر عامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران که برای بازدید از ابنیه تاریخی وارد استان زنجان شده است، همراه با استاندار زنجان و مدیر عامل صندوق احیا، از ابنیه تاریخی زنجان بازدید و در نشستی مشترک بر ضرورت توسعه راهبردی و سرمایه‌گذاری در این بناها تأکید کرد .

به گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در این بازدید که عبدالناصر پور مهران، عضو هیأت مدیره کانون و عبادرضا اسلامی، مدیر گردشگری کانون نیز حضور داشتند، توسعه اقدامات راهبردی برای احیاء بناهای تاریخی زنجان مورد تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد تا از تجربه کانون در مرمت و احیای حمام سالار زنجان و تبدیل آن به سفره خانه سنتی در سایر بناهای استان نیز استفاده شود.

مهندس حاجی، مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، اسدالله درویش امیری، استاندار زنجان، محمدرضا پوینده مدیرعامل صندوق احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی ویحیی رحمتی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان همچنین بر لزوم افزایش همکاری‌های مشترک در زمینه احیاء بناهای تاریخی استان زنجان و لزوم هم افزایی بیشتر مجموعه‌های مرتبط، برای ارتقاء خدمات گردشگری در این ابنیه تاریخی تأکید کرد .

در این نشست طرفین با اشاره بر لزوم توجه به اماکنی نظیر گنبد سلطانیه، مجموعه چلبی اوغلو ، مقبره ملاحسن کاشی و حمام سالار به عنوان یک مجموعه گردشگری، بر توسعه اقدامات راهبردی و خدمات رسانی مناسب برای جذب گردشگران داخلی و خارجی به این اماکن منحصر به فرد تاریخی تأکید کردند .

در همین راستا استاندار زنجان ضمن اثربخش خواندن اقدامات صندوق احیاء در عرصه نجات بخشی بناهای تاریخی در سال‌های اخیر، به حمایت و ارائه کمک‌های لازم از سوی این استانداری به منظور واگذاری بنای تاریخی چلبی اوغلو به بخش خصوصی توسط صندوق احیاء نیز اشاره کرد .

آغاز بهره‌برداری از حمام سالار زنجان از دیگر مسایلی بود که با حضور اعضای یاد شده و مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به عنوان سرمایه‌گذار این بنا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد به‌زودی فرصت حضور گردشگران در این بنای تاریخی فراهم شود .

مرتضی حاجی مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در نشست یاد شده بر لزوم بهره‌مندی از ایده‌ها و تفکرات مناسب برای جذب علاقه‌مندان در بناهایی نظیر گنبد سلطانیه، چلبی اوغلو حمام سالار تأکید کرد و ساماندهی رویدادهای فرهنگی اثربخش را عاملی مهم برای جذب بیشتر گردشگران به چنین بناهایی خواند .

همچنین در این نشست محمدرضا پوینده مدیرعامل و رییس صندوق احیاء بناهای تاریخی بر استفاده از همه ظرفیت‌های قانونی صندوق برای احیاء، مرمت و بهره‌برداری از بناهای تاریخی استان زنجان تأکید کرد .

درادامه این سفر مرتضی حاجی و محمدرضا پوینده به همراه مسئولان و کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان از اماکن تاریخی حمام سالار، گنبد سلطانیه و چلبی اوغلو بازدید کردند .

مدیرعامل صندوق احیاء در جریان این بازدید با اشاره به ظرفیت منحصر به فرد بناهای تاریخی زنجان، ابراز امیدواری کرد که بناهای تاریخی بیشتری در این استان توسط این صندوق در فرآیند احیاء، مرمت و بهره‌برداری قرار گیرند .

گفتنی است حمام سالار از بناهای واگذار شده صندوق احیاء بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی است که به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید .1396/4/21