تکالیف دولت برای صیانت از میراث ‌فرهنگی و توسعه گردشگری در برنامه ششم مشخص شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تکالیف دستگاه‌های اجرایی را برای صیانت از میراث‌فرهنگی، حمایت از صنایع‌دستی و توسعه گردشگری در برنامه ششم توسعه مشخص کردند.

به گزارش میراث آریا به نقل از ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی روز یکشنبه 19 دی ماه 1395 خانه ملت و در ادامه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه ماده 113 را با 138 رأی موافق، 35 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 231 نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساندند.

در بند 1 این ماده، دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند برای صیانت از میراث‌فرهنگی و حمایت از صنایع‌دستی و تشویق و توسعه گردشگری اقدامات زیر را انجام دهند :

الف: هزینه‌های مربوط به پژوهش، حفاظت و مرمت آثار منقول و غیرمنقول ثبت شده در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذی‌ر‌‌بط آثار در اختیار و در حیطه وظایف تخصصی همان دستگاه را در قالب بودجه سنواتی از محل اعتبارات خود تأمین کنند. این اعتبارات در چارچوب ضوابط قانونی سازمان میراث‌فرهنگی،‌ صنایع‌دستی و گردشگری هزینه می‌شود.

ب: تأسیسات گردشگری از هر نظر تابع قوانین و مقررات بخش صنعت گردشگری به استثناء معافیت‌های مالیاتی است و از شمول قانون نظام صنفی مستثنی هستند.

در بند 2 نیز سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری موظف شد برای حفظ و صیانت از میراث فرهنگی اقدام لازم را با همکاری و هماهنگی سایر دستگاه‌های اجرایی ذی‌‌ربط به‌ منظور شناسایی، مستندسازی، حفاظت و مرمت و معرفی میراث فرهنگی (اعم از ملموس و ناملموس) میراث طبیعی، ایجاد شهرهای جهانی صنایع‌دستی و احیای هنرهای سنتی در حال زوال در حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی و ثبت در فهرست میراث جهانی را طبق بودجه سنواتی به عمل آورد.


1395/10/19