پیام معاون رییس جمهور به مناسبت انتخاب مشهد به عنوان پايتخت فرهنگى جهان اسلام ٢٠١٧؛

بارگاه امام رضا (ع) و شهر مشهد مرکز معنوی تمدن بزرگ اسلامی خواهد بود


پيام معاون رئیس‌جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگى، صنايع دستى و گردشگرى به مناسبت انتخاب شهر مشهد به عنوان پايتخت فرهنگى جهان اسلام در سال ٢٠١٧ منتشر شد.

در این پیام آمده است: " با آغاز سال 2017 میلادی، بارگاه امام رضا (ع) و شهر مشهد مرکز معنوی تمدن بزرگ اسلامی خواهد بود. مشهد مقدس که همزمان سرچشمه معنوی حوزه تمدن ایرانی و تکیه‌گاهی برای بسط علم و معرفت در جهان اسلام بوده، امروزه، در میانه آشوب و نفرت پراکنی کور عناصر تکفیری، می تواند با گسترش معارف امام رئوف، راهی تازه در هم‌نشینی توسعه و معنویت بگشاید. توسعه‌ای که می‌تواند زیر سایه تعالیم هشتمین خورشید آسمان امامت زمینه‌ساز اتحادی تاریخی در جهان اسلام باشد.

انتخاب مشهد مقدس به عنوان «پایتخت فرهنگ اسلامی» از سوی سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی اسلامی (آیسسکو) در سالی که از سوی سازمان ملل متحد، سال جهانی «گردشگری پایدار: ابزار توسعه» نامگذاری شده، مسئولیت دست‌اندرکاران برای اجرای طرحی نوین در گردشگری اسلامی را بیش از همیشه ضروری جلوه می‌دهد.

آرزوی قلبی تک‌تک مسئولان و کارکنان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دیگر دلسوزان فرهنگ و تمدن ایرانی-اسلامی، توسعه پایدار حوزه گردشگری مذهبی، گردشگری سلامت و صنایع دستى و هنرهاى سنتى در مشهد مقدس است. سرزمینی که آفتاب از افق آن برمی‌خیزد و گنبد طلایی علی بن موسی الرضا(ع) در قلب خراسان پرافتخار، حریم امن میلیون‌ها زائر و شیفته اهل بیت (علیهما السلام) از جای جای جهان اسلام است.

به سهم خود انتخاب شهر مقدس مشهد به عنوان «پایتخت فرهنگ اسلامی» را به مردم شریف خراسان و ملت ايران تبریک گفته و امیدوارم در این سال، مشهد مقدس منشأ برکت فرهنگی برای جهان اسلام و الگویی برای توسعه پايدار در ایران عزیز باشد ".

زهرا احمدى پور

معاون رئيس جمهوری و رئيس سازمان ميراث فرهنگى صنايع دستى و گردشگرى


1395/10/14