برترین‌های جشنواره عکس سفر و ایمنی راه تجلیل شدند

برترین های نخستین جشنواره عکس سفر و ایمنی راه در مراسمی که 5 دی ماه 1395 با حضور رییس هیأت مدیره و مدیر عامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی برگزار شد، معرفی و تجلیل شدند .

به گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران: در آیین پایانی این جشنواره، معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا، مدیرکل دفتر ایمنی ترافیک سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، رئیس هیأت مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راهها، رئیس هیأت مدیره، مدیرعامل و جمعی از مدیران کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به همراه نفرات اول تا سوم مسابقه عکس حضور داشتند .

ابراهیم رضایی بابادی، مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، در این مراسم با اشاره به آمارهای موجود در زمینه سوانح و تصادفات جاده‌ا‌ی و تلفات ناشی از آن، گفت: موضوع فرهنگ سازی در حوزه ایمنی راه، هر چه بیشتر در جامعه مطرح شود توجه بیشتری را جلب کرده و در نتیجه تأثیرات افزونی نیز خواهد داشت .

وی افزود: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در حال حاضر 99 درصد فعالیت‌ها و برنامه‌های خود را بر موضوع فرهنگ سازی در حوزه ایمنی راه که ارتباط مستقیم با جان و امنیت مردم دارد، متمرکز کرده است .

رضایی بابادی ادامه داد: موضوع گردشگری و جذب جهانگردان خارجی در دوره پس از برجام جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است، بنابراین باید در همه زمینه‌ها از جمله راه‌ها و جاده‌های کشور امنیت کافی ایجاد شود .

مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ضمن قدردانی از تلاش‌ها و حمایت‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، پلیس راهور ناجا و جمعیت طرفداران ایمنی راهها ابراز امیدواری کرد که اینگونه جشنواره‌ها و اقدامات آغازی برای نمایش عمق فاجعه‌ای که در جاده‌های کشورمان در حال وقوع است، باشد .

سرهنگ عین‌اله جهانی، معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا، نیز در آیین پایانی نخستین جشنواره عکس سفر و ایمنی راه با بیان اینکه لزوم تأثیرگذاری فعالیت‌های فرهنگی استمرار آن است، گفت: برگزاری اینگونه جشنواره‌ها با تغییری که در نگاه و نگرش مردم ایجاد می‌کند، می‌تواند در پیشگیری از حوادث و فجایع مختلف موثر باشد .

وی افزود: گاهی اوقات تماشای یک عکس می‌تواند رفتار یک فرد را دگرگون و از وقوع سوانح دلخراش جلوگیری کند .

سرهنگ جهانی ادامه داد: فرهنگ سازی بهترین راه برای کاهش سوانح رانندگی است و در این خصوص پلیس راهور در کنار اعمال قانون برای بزرگسالان، موضوع آموزش و فرهنگ سازی برای کودکان و دانش آموزان را در دست اجرا دارد .

همچنین جواد هدایتی، مدیرکل دفتر ایمنی ترافیک سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، به نقش جابه‌جایی با اتومبیل در زندگی انسان‌ها و رشد اقتصادی کشورها اشاره و خاطرنشان کرد: افزایش این نقش آسیب‌هایی هم به همراه دارد که ترافیک، تصادفات و خسارات جانی و مالی ناشی از آن، از جمله تبعات پررنگ شدن حضور وسایل نقلیه و حمل و نقل است .

وی ادامه داد: انسان به عنوان هوشمندترین عامل بروز تصادفات، نقش محوری در کاهش و یا افزایش آماری این حوزه دارد؛ بنابراین در حوزه فرهنگ سازی هر اندازه سرمایه‌گذاری شود می‌تواند درک افراد و توانایی آنان را بالا برده و به حفظ جان انسان‌های بیشتری بیانجامد .

محمد بخارایی، رئیس هیأت مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راهها نیز فرهنگ سازی در زمینه ارتقای ایمنی تردد در راه‌های کشور را از جمله فعالیت‌های اصلی این سازمان مردمی برشمرد و گفت: برگزاری این جشنواره و تداوم آن گامی به سوی ارتقای فرهنگ ایمنی راه در حوزه‌های احداث، کنترل و نظارت، امداد رسانی، آموزش، خودروسازی، رانندگی و .. خواهد بود .

وی در ادامه اظهار داشت: همراه کردن اهالی هنر با این دغدغه ملی یک ابتکار و اقدام برجسته است که کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به خوبی آن را آغاز کرد .

مرتضی حاجی، رییس هیأت مدیره کانون جهانگردی و اتومبیلرانی هم در ادامه مراسم با بیان اینکه حوزه فرهنگ‌سازی به یاری همه نیاز دارد، گفت: کانون در نظر دارد با مشارکت سایر سازمان‌ها و ارگان‌های دخیل در حوزه تردد جاده‌ای به ویژه پلیس راهور ناجا و وزارت راه و شهرسازی، فرهنگ سازی در راستای ارتقای ایمنی راه را ادامه داده و در این مسیر از یاری رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز بهره‌ ببرد .

وی در ادامه گفت: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی یک دستگاه غیردولتی است و مالک آن مردم هستند بنابراین انگیزه انتفاع در این سازمان وجود ندارد و مهمترین هدف از برگزاری این گونه جشنواره‌ها کمک به فرهنگ سازی در رانندگی است .

مرتضی حاجی در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم در آینده نزدیک در تقویم ملی و جهانی به جای روز «يادمان قربانيان جاده‌اي»، روزی با عنوان «سفر سلامت» داشته باشیم و این روز را گرامی بداریم .

لازم به ذکر است که در این رقابت فرهنگی اجتماعی که با هدف ترویج فرهنگ اتومبیلرانی ایمن، ارتقای ایمنی تردد در راه‌های کشور و توجه به همه جنبه‌های سفر برگزار شد، 300 عکاس با حدود 1500 اثر شرکت کردند .

آثار رسیده به «نخستین جشنواره عکس سفر و ایمنی راه» 20 آذرماه 1395، از سوی هیأت داوران متشکل از «اسماعیل عباسی»، «ساعد نیک ذات» و «کیارنگ علایی» که از جمله اساتید و صاحب‌نظران حوزه عکاسی کشور هستند، ارزیابی و برترین عکس‌ها انتخاب شدند .

بر این اساس «امین رحمانی»، «علی مجید ناتری» و «جواد رویین» به عنوان صاحبان آثار برگزیده معرفی و به ترتیب مقام‌های اول تا سوم را از آن خود کردند .

صاحبان آثار برگزیده نخستین جشنواره عکس سفر و ایمنی راه، در آیین پایانی معرفی و به آنان جوایز نقدی شامل سه میلیون تومان نفر اول، دو میلیون تومان نفر دوم و یک میلیون تومان نفر سوم به همراه لوح سپاس اهدا شد .

همچنین 57 قطعه از برترین عکس‌‌ها و آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره، در قالب کتابچه دیجیتالی، منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.


1395/10/6